Logo chytré školy

Herec Morgan Freeman nebo animace? Rozdíl skoro nepoznáte, deep fake videa jsou stále dokonalejší

Herec Morgan Freeman nebo animace? Rozdíl skoro nepoznáte, deep fake videa jsou stále dokonalejší

Jaké jsou vaše kritéria, podle kterých rozlišujete věrohodnost informací? Když ten, kdo mluví, vypadá spolehlivě? Když je to známá osobnost? Možná je to jen jednoduchá myšlenka v podvědomí. Známá tvář či osobnost rovná se důležitá informace. Zlom však nastává, když současné technologie dokážou „zkopírovat“ celý obličej. Víte, co to je „deep fake“?  

Tom Cruise, Morgan Freeman či známá televizní moderátorka Zlatica Švajdová-Puškárová. Znáte je? Jsou to například vaši oblíbení herci? Možná právě náklonost podvědomě ovlivňuje váš názor na to, co říkají. Zkrátka s nimi sympatizujete. A právě známé osobnosti se často stávají obětmi fenoménu deep fake, tedy upravování fotografií a videí.    

Technologie jsou dobrý sluha, ale zlý pán. Díky čím dál sofistikovanějším programům dokáže počítač nashromáždit videa dané osoby, a z těch pak dokáže odezírat a naučit se, jak se chová, tváří, jak vystupuje. Tyto vzorce následně aplikuje při tvorbě deep fake videa. Uměle vytvořená videa působí přesvědčivě a realisticky. 

Myslíte si, že rozeznáte opravdového amerického herce Morgana Freemana od deep fake animace? Z omylu vás možná vyvede toto video, na kterém je pomocí deep fake technologie zobrazen herec včetně své mimiky a hlasu.  

Deep fake videa v minulosti posloužily k zábavě, kdy si například imitátor „nasadil“ obličej Toma Cruise a na sociální platformě TikTok TikTok (dříve Musical.ly) je sociální síť pro vytváření a sdílení krátkých několika vteřinových videí. TikTok patří mezi nejpoužívanější sociální sítě současnosti. Aplikaci vyvíjí čínská společnost ByteDance a na čínském trhu je aplikace známá pod názvem Douyin. sdílel vtipná videa. Nebo falešná videa vedla ke společenské osvětě, díky které slovenský operátor O2 upozornil na fakt, že ne všemu na internetu se dá věřit. Vždy je však důležité si uvědomit, že i za známou tváří se může skrývat deep fake.  

Slovenský operátor O2 využil deep fake k celospolečenské osvětě  

Při kampani upozorňující na dezinformace a hoaxy využil operátor umělou inteligenci k vytvoření nepravdivého videa, na kterém se postupně mění tvář slovenské televizní moderátorky Zlatice Švajdové-Puškárové na herečku Kristínu Tormovou. Tato „falešná“ moderátorka v deep fake videu například říká, že roušky nemají žádný význam.  

Cílem iniciativy bylo upozornit diváky, že ne všechno je skutečné a reálné. Že současné vyspělé technologie nabízí pestrou škálu možností, jak udělat poplašné zprávy a hoaxy uvěřitelnými. A přitom to mohou být jen spekulace nebo fake news. Aby toho nebylo málo, uživatelé internetu se mohou nachytat na starších podvodech. Mezi častými pastmi se v souvislosti s hoaxy a fake news stále hojně vyskytují podvodné hromadné emaily či šířené falešné zprávy se “zaručenými experty”.   

Nenechejte se nachytat a přečtete si v knihovně témat O2 Chytré školy o tom, jak deep fake vznikají a jaká rizika falešná videa skrývají. Nebo se podívejte na video, ve kterém se dozvíte, jak se hoaxy a fake news dokáží šířit internetem.  


Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz   


Foto: https://www.rtlnieuws.nl/tech/artikel/5240803/deepfake-video-morgan-freeman
Video: This is not Morgan Freeman - A look behind the Deepfake Singularity - YouTube    

zjistěte více na stránce výuka Čepice