Logo chytré školy

I vaše dítě může být cílem podvodníků. Poučte je o důležitosti kybernetické bezpečnosti! Pomůže s tím Kyberhra

V kyberprostoru číhá (nejen na děti) spousta nástrah. Jste si jistí, že vaše dítě dokáže rozeznat podvodné e-maily nebo SMS? A pokud ano, ví, jak při jejich obdržení správně postupovat? Kyberhra vyvinutá Českou bankovní asociací je to pomůže naučit.
I vaše dítě může být cílem podvodníků. Poučte je o důležitosti kybernetické bezpečnosti! Pomůže s tím Kyberhra

Čím dál mladší děti používají nejrůznější chytrá zařízení. Nejčastěji slouží k výuce a hře, ale stejně dobře mohou být i nástrojem ke zvýšení osobní bezpečnosti. Ostatně, to je i důvod, proč rodiče svým dětem pořizují například chytrý telefon, díky němuž jsou stále ve spojení.  

Málokterý rodič ale novému telefonu svého potomka věnuje pozornost, jakou by měl. Jen základní nastavení nebo připojení k Wi-Fi dávno nestačí. Je potřeba děti také poučit, jak se při jeho používání chovat a jaké nástrahy ho v on-line prostoru mohou zaskočit. Tím spíše, že stále více dětí používá v mobilu i debetní karty a obsluhuje svůj účet.   

Když svému potomkovi pořídíte kolo, taky ho na něm nejdřív naučíte jezdit. Stejně by tomu mělo být i s poučením, na co si v online prostoru dát pozor a jaké nástrahy by je na síti mohly potkat. A že jich je! 

Phishing, smishing, vishing – a to je jen začátek! 

Podvodníci jsou vynalézaví a s každým novým zabezpečením přicházejí se stále záludnějšími způsoby, jak se dostat k citlivým údajům a zneužít je. Metody využívající sociálního inženýrství v emailové komunikaci tzv. phishing, podvodné SMS neboli smishing nebo dokonce podvodné telefonáty tzv. vishing jsou jen některými ze způsobů, jak se útočníci pokouší dostat k  heslům, PINům nebo vás navést na odkaz se škodlivým malwarem.  

Kupříkladu u zmíněného vishingu se útočník často představí jako pracovník banky, technická podpora operátora, nebo dokonce policista či vaše blízká osoba. Na hovor se dobře připraví a bude znát nejen vaše jméno, ale třeba i adresu a číslo bankovního účtu. Je toho hodně a je čím dál těžší se těmto nástrahám ubránit a podvody rozpoznat. Prohlédnout léčku a nenechat se nachytat není jednoduché ani pro většinu dospělých. Jak si pak s takovými útoky mají poradit děti?  

Riziko navíc neustále narůstá. V letošním roce bylo zaznamenáno až 2x více podvodných útoků než v loňském, a to je teprve září. 

Přece poznám spam, ne? #nePINdej! a dokaž to 

Podvodníci se nevyhýbají ani sociálním sítím. I na nich se děti stávají snadným terčem nejrůznějších útoků a podvodů. Spousta dětí, i dospělých si přesto řekne: „přeci nejsem naivní a podvod poznám“ – je to ale skutečně tak?  

Česká bankovní asociace proto zahájila interaktivní vzdělávací Kybertest v rámci edukativní kampaně #nePINdej!. Spolu se svými partnery, včetně společnosti O2, přinesla možnost, jak se formou hry naučit rozpoznávat podvodné maily, sms, telefonáty, aplikace, nebo e-shopy, webové stránky či veřejné Wi-Fi sítě. 

Pro žáky druhého stupně základních škol a středoškoláky aktuálně přináší speciální upravenou verzi www.kyberhra.cz. Možná i vás překvapí, jak propracované triky podvodníci používají. Neváhejte a nechte děti vyzkoušet si vše na vlastní kůži a objevit, jak podvody rozpoznat a účinně se jim bránit. 

Další tipy pro bezpečné používání internetu najdete v knihovně témat O2 Chytré školy

zjistěte více na stránce výuka Čepice