Logo chytré školy

Povídejte si s dětmi o vzájemném respektu. Pomůžete tím uprchlíkům z Ukrajiny

Konflikt na Ukrajině významně postihl i děti, které musely opustit své domovy. Své kamarády. Své školy. Nyní je proto důležité, aby se děti zařadily zpátky do výuky, denních rituálů a našly si přátele. Postupně se již začínají otvírat jednotřídky, kde se ukrajinští žáci začínají znovu učit. Co je nyní potřeba udělat z řad rodičů? Máte v okolí ukrajinskou rodinu s dětmi?
Povídejte si s dětmi o vzájemném respektu. Pomůžete tím uprchlíkům z Ukrajiny

V pondělí 7. března se v Praze otevřela první jednotřídka pro děti z Ukrajiny. Předpokládá se, že do Česka dorazí ještě další ukrajinské děti, které bude potřeba do výuky začlenit. A nejde pouze o to, aby děti získávaly vědomosti, ale chození do školy může mít i pozitivní vliv na psychiku.  

V tuto chvíli je spíš na prvním místě, aby se vrátily do nějakého systému, aby měly harmonogram a přišly na jiné myšlenky. Učitelé i psychologové budou dělat maximum pro to, aby se zorientovaly v českém prostředí, poznaly Prahu. Součástí budou i návštěvy galerií, muzeí nebo sportovní aktivity. A postupně se bude přidávat i vzdělávací proces," řekla portálu aktualne.cz ředitelka 1. Slovanského gymnázia Taťjana Pergler.   

Tato situace pravděpodobně není krátkodobou záležitostí. Je proto dobré vysvětlit svým dětem, že se možná budou ve škole potkávat s dětmi z Ukrajiny. Pokud ještě vaše dcera nebo syn nevědí o konfliktu na východě a chtěli byste se s nimi na toto téma pobavit, pomůže vám článek na našem webu.  

Každopádně není od věci dětem vysvětlit, že mohou ve školách či školkách potkat spolužáky, kteří mluví cizím jazykem. Kteří se třeba budou držet dál od ostatních a můžou se cítit samy. Veďme proto děti k vzájemnému respektu, porozumění a toleranci. Můžeme tím pomoci rodinám prchajícím z Ukrajiny.  

Děti z cizích zemí  

Toto pravidlo lze uplatňovat nejen na děti z Ukrajiny. Na sociálních sítích se i v minulosti začaly objevovat případy, kdy docházelo k šikaně či kyberšikaně na základě státní příslušnosti či rasy. Vzájemný respekt by měl panovat mezi dětmi i dospělými. V současné situaci je potřeba také zdůraznit, že nesmí docházet ani k různým formám šikany vůči dětem z Ruska. Státní příslušnost k určité  zemi neznamená schvalování jejího aktuálního jednání. Neměli bychom tedy generalizovat.

Promluvte si proto s vašimi dcerami a syny o tom, že není správné provozovat šikanu či kyberšikanu. Více informací o tomto tématu můžete nalézt v knihovně témat O2 Chytré školy. Pokud ve svém okolí máte ukrajinskou rodinu s dětmi, můžete je odkázat na stránky Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, kde naleznou příručku pro rodiče ukrajinských dětí.  

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz 

zjistěte více na stránce výuka Čepice