Logo chytré školy

Nová sociální síť BeReal bojuje proti ideálům. Bez filtrů a prostřednictvím tvrdé reality

Je to takový Instagram – ale naruby. Namísto perfektních fotek zkrášlených filtry je nová sociální síť BeReal plná obyčejných fotek ze školy, práce nebo domova. Doplněná o selfíčka dvojitých brad. Aplikace BeReal nastavuje zrcadlo zkreslenému online světu. Jak funguje?
Nová sociální síť BeReal bojuje proti ideálům. Bez filtrů a prostřednictvím tvrdé reality

Buďme upřímní. K sobě i ostatním. I to může být poselstvím nové sociální platformy BeReal, která vyhlásila boj proti sladěným profilům plných dokonalých selfíček, fotek z dovolených a těch nejlepších okamžiků. Protože si přiznejme, že tak reálný život nevypadá. Alespoň u většiny lidí.  

Stejně jako na Instagramu sdílí uživatelé BeReal své fotografie, které ale nemohou nijak upravovat. Jednou za den v aplikaci vyskočí upozornění, že je čas pořídit snímek – naráz z přední i zadní kamery a během dvou minut. Rozloučit se můžete s filtry, maximálně můžete během těchto 120 sekund fotku přefotit. Navíc není čas focení pevně zafixovaný, upozornění na uživatele může vyskočit kdykoliv v průběhu dne.  

Takže se v BeReal můžete setkat s fotkami ze školních lavic, nohou i neuklizených pracovních stolů a selfíčky dvojitých brad nebo kruhů pod očima. Bez přikrášlení. Aplikace je ke stažení od začátku roku 2020 a vytvořil ji francouzský marketér Alexis Barreyat. A přestože je sociální síť dostupná již dva roky, pořádný “boom” zažívá až nyní. Počet uživatelů od začátku roku 2022 strmě stoupá.  

Všichni jsme tak trochu obyčejní  

Můžeme proto říct, že síť BeReal je takový anti Instagram, který na své uživatele nemusí mít po psychické stránce vždy pozitivní dopad. Perfektní fotky na „instáči“ mohou v lidech, obzvláště pak v dětech, vyvolat deprese i pocit méněcennosti. Zkreslené představy o kráse můžou mít negativní dopad i na fyzické zdraví. Dokonalé postavy na sociálních sítích můžou svádět k omezování příjmu potravy, přílišnému cvičení nebo třeba bulimii.  

Nová sociální síť nám ale ukazuje, že většina z nás žije obyčejný každodenní život. Který zdaleka nemusí být tak perfektní, jak profily na internetu ukazují.  

Zajímá vás více téma, jak sociální sítě Sociální sítě je označení pro informační sítě (poskytované internetovými portály), které umožňují vytvářet virtuální společenství. Uživatelé mohou sdílet např. své osobní informace (osobní údaje, fotografie, video), komunikovat pomocí chatu a setkávat se tak s lidmi, se kterými by se uživatelé těchto portálů pravděpodobně nikdy nesetkali. ovlivňují vnímání vlastního těla? Více se dočtete v záložce Děti a sítě: Věci, o kterých se tolik nemluví na portále O2 Chytré školy.  

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz 

Obrázek: https://www.cnet.com/tech/services-and-software/no-filters-allowed-this-up-and-coming-social-media-app-aims-for-authenticity/

zjistěte více na stránce výuka Čepice