Logo Nadace O2

Pravá láska nebo milionový podvod? Muž z Tinderu okrádal ženy, a to ve velkém stylu

Mnoho lidí stále hledá svou spřízněnou duši, což není nic jednoduchého. V online světě ale existuje pomocník, který vás může spojit s životní láskou. Tinder a online seznamky zkrátka zahýbaly světem romantiky. Ale i zde se najdou podvodníci, kteří z vás mohou vysát peníze. Příběh muže, který vylákal z žen 200 milionů korun, obletěl svět. Na co si dát pozor?
Pravá láska nebo milionový podvod? Muž z Tinderu okrádal ženy, a to ve velkém stylu

Oblíbená seznamovací aplikace Tinder se na začátku února stala opravdu žhavým tématem. Na povrch totiž vyplaval skutečně zajímavý příběh, který nemá obdoby. Streamovací služba Netflix natočila a zveřejnila dokument o podvodníkovi z Tinderu, který vylákal ze svých obětí stovky milionů korun.   

Jak to dokázal? V aplikaci Tinder se Izraelec Shimon Yehuda Hayut, alias Simon Leviev, vydával za syna diamantového magnáta. Vyhlédl si v aplikaci svou oběť, kterou zval na luxusní večeře a výlety soukromým tryskovým letadlem. Poté však začal ženám tvrdit, že je v nebezpečí a kvůli byznysu otce má zablokované karty. A ženy po celé Evropě, které s ním udržovali vztah i více jak rok, si začaly půjčovat peníze. Poslaly mu celkem v přepočtu více než 200 milionů korun, informoval forbes.cz.  

Na různých online seznamkách mohou uživatelé narazit zkrátka na kohokoliv. Lidé tam mohou potkat lásku svého života, kamaráda, podvodníka nebo někoho, koho pak už nikdy neuvidí.  

Tinder sepsal bezpečnostní tipy, jak se seznámit 

„Použij svůj nejlepší úsudek a vždy mysli hlavně na bezpečnost, ať už si vyměňujete první zprávy nebo se chystáte setkat se osobně. I když chování ostatních neovlivníš, jsou věci, které ti během Tinder zážitku pomohou zůstat v bezpečí,“ stojí na webu aplikace

 Nikdy neposílejte peníze ani nesdílejte finanční údaje 

I když osoba tvrdí že je v nouzi, neposílejte neznámé osobě žádnou finanční částku.  

Chraň své osobní údaje 

Nesdílejte s neznámými své osobní údaje, například rodné číslo, adresu nebo podrobnosti o vaší osobě. 

Zůstaň na platformě 

Podle Tinderu často lidé s nekalými úmysly chtějí vzájemnou komunikaci co nejrychleji převést z aplikace do jiných komunikačních kanálů.  

Dávej si pozor na vztahy na dálku 

Tinder varuje před podvodníky, kteří tvrdí, že uvízli v jiné zemi a potřebují peníze, aby se dostali domů nebo za uživatelem aplikace. 

Nahlas veškeré podezřelé nebo urážlivé chování 

Chraň svůj účet 

Chcete se dozvědět ještě více tipů o internetových seznamkách? Tématu bezpečného seznamování online se podrobněji věnuje i kapitola v knihovně témat O2 Chytré školy. 

Co to? Tinder? 

Přestože Tinder má vyšší věkovou hranici, než je tomu na Instagramu či Facebooku, i v případě této aplikace se často zásady porušují. Tinder, tedy populární seznamovací aplikace, je totiž přístupná od 18 let. Ale mnohdy si online seznamku pořídí i mladší děti. Buď chtějí skutečně s někým na rande jít nebo si pro zábavu listují fotkami, které ovlivňují „swipnutí" (přejetí prstem po obrazovce telefonu). Pokud swipnete doprava, znamená to, že se vám fotografie protějšku líbí a chcete se seznámit. Pokud přejedete prstem doleva, uživatel vás nezaujal. 

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz  

zjistěte více na stránce výuka Čepice