Logo Nadace O2

Zkouška odvahy? Škrcení. Nebezpečnou výzvu na TikToku plnily děti v české škole

Takzvaná Blackout challenge koluje na internetu již nějaký ten čas. Nyní ale vyzkoušely nebezpečnou výzvu žáci 9. třídy Základní školy v Týništi nad Orlicí. Děti se vzájemně škrtily téměř do bezvědomí a u toho se natáčely. Měl to být důkaz odvahy.
Zkouška odvahy? Škrcení. Nebezpečnou výzvu na TikToku plnily děti v české škole

Na sociálních sítích koluje spousta nebezpečných výzev, které nabádají děti ke konání různých aktivit. Některé z nich můžou ale končit fatálně. Jednou z nich je i takzvaná Blackout challenge, která vybízí ke škrcení – buď sebe samotného nebo například kamaráda. A to třeba až do bezvědomí.  

O Blackout challenge jsme již psali v článku Další smrt kvůli výzvě na TikToku. Tentokrát však nebezpečnou výzvu praktikovali žáci deváté třídy Základní školy v Týništi nad Orlicí. Na videu, které chtěli umístit na sociální síť, jeden chlapec dusí druhého. Ze záznamu je patrné, že škrcený ztrácí vědomí a bezvládně se kymácí na židli.  

Rizikové výzvy jsou poměrně běžné, v minulosti byly spojeny především se sociální sítí YouTube, v současnosti však dominují TikToku. Dopad některých může být pozitivní, existuje však celá řada výzev, které jsou pro děti vysoce nebezpečné,“ citují Seznam Zprávy vedoucího projektu E-bezpečí Kamila Kopeckého z Univerzity Palackého. 

Sociální sítě obsahují nepřeberné množství fotek i videí, která mohou být inspirativní a vtipná, ale i riziková. Blackout challenge navíc není jediná nebezpečná výzva, která kolovala na internetu. Důležité je proto s dětmi o rizicích mluvit a vysvětlit jim možné následky, protože si je třeba samy někdy neuvědomují.  

Zaujalo vás téma nebezpečné challenge? Více informací, například i 8 tipů, jak přežít online výzvy, najdete v knihovně témat O2 Chytré školy.   
 

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz    

Otestujte své znalosti v kvízu

 

Vyzkoušejte si, jak pozorně jste četli článek

Co jsou to online challenges?

Jaké výzvy můžou být nebezpečné?

zjistěte více na stránce výuka Čepice