Logo chytré školy

Jaké nebezpečné výzvy kolovaly na internetu v roce 2021? Děti se škrtily i zakládaly požáry

Asi každé dítě někdy vyvede lumpárnu. Problém však nastává, když se zábava vymkne kontrole a stane se nebezpečnou. Někdy i život ohrožující. Pojďme se proto ohlédnout zpět a podívat se na uplynulý rok 2021. Jaké nebezpečné výzvy vládly internetu a sociálním platformám? Některé challenge totiž končily i smrtí.
Jaké nebezpečné výzvy kolovaly na internetu v roce 2021? Děti se škrtily i zakládaly požáry

Blackout Challenge - škrcením k pocitu štěstí 

Píše se začátek roku 2021 a platformou TikTok TikTok (dříve Musical.ly) je sociální síť pro vytváření a sdílení krátkých několika vteřinových videí. TikTok patří mezi nejpoužívanější sociální sítě současnosti. Aplikaci vyvíjí čínská společnost ByteDance a na čínském trhu je aplikace známá pod názvem Douyin. se šíří nová výzva pod názvem Blackout Challenge. Pravidlo je jednoduché. Škrtit se tak dlouho, dokud účastník výzvy neodpadne do bezvědomí. Páskem, švihadlem nebo i šňůrou od žaluzií. Podle videí se člověk z bezvědomí rychle probere a zažívá blažený pocit. Výzvu chtěla zkusit i desetiletá holčička z Itálie, kterou našla až v bezvědomí její pětiletá sestra. Po převozu do nemocnice doktoři konstatovali mozkovou smrt, informoval portál E-Bezpečí.     

Penny Challenge - strkání mince do zásuvky 

Naopak na konci roku se mnozí lekli případu, kdy chytrý reproduktor Alexa naváděl desetiletou dívku ze Spojených států, aby strčila minci do zásuvky. Matka s dcerou totiž hledaly zábavné sportovní výzvy, při kterých například ležely na zemi a musely se otočit tak, aby jim při tom nespadla položená bota na noze. Nadšená dívka pak požádala Alexu, aby našla další výzvu. A chytrý reproduktor vybral Penny Challenge.  

Tato výzva byla na konci roku 2021 na platformě TikTok TikTok (dříve Musical.ly) je sociální síť pro vytváření a sdílení krátkých několika vteřinových videí. TikTok patří mezi nejpoužívanější sociální sítě současnosti. Aplikaci vyvíjí čínská společnost ByteDance a na čínském trhu je aplikace známá pod názvem Douyin. populární. Reproduktor dítěti popsal, že musí do zásuvky napůl zastrčit nabíječku na telefon a poté se dotknout vykukujícího hrotu kovovou mincí – americkou penny. Dívka postup naštěstí nezrealizovala. Američtí hasiči však řešili již několik požárů, které kvůli nebezpečné výzvě propukly, napsal deník.cz

Co to vlastně TikTok TikTok (dříve Musical.ly) je sociální síť pro vytváření a sdílení krátkých několika vteřinových videí. TikTok patří mezi nejpoužívanější sociální sítě současnosti. Aplikaci vyvíjí čínská společnost ByteDance a na čínském trhu je aplikace známá pod názvem Douyin. je? 

Dvě zmiňované challenge se šířily především na platformě TikTok, kde uživatelé mohou sdílet vytvořená videa. Původně se na platformě objevovaly především krátké filmy, na kterých mladé dívky a chlapci tancovali. Postupem času však začaly přibývat různorodější videa.  

TikTok je plný inspirace na vyrábění, nových hitů, zajímavých faktů, hezky sestříhaných záběrů ze světa, ale i výzev. Kromě výše zmiňovaných na platformě kolovaly například i návody, kde si mladí lidé před posilováním vysypali rozpustný před-tréninkový prášek místo do vody přímo do pusy. Dvacetiletá dívka kvůli tomu měla infarkt. Nebezpečná byla i výzva, aby sledující rozkousal a polkl tabletu na praní.       

Ano, výzvy jsou určitou motivací k překonávání překážek, ale vždy se musí pohybovat v bezpečném rozhraní. Mluvte proto s dětmi o tom, co na TikToku viděly. Co samy sledují, nebo jestli někdy narazily na něco, z čeho by měly strach. Upozorněte je na nebezpečné výzvy, které jim mohou ublížit. Varujte je, aby hazardní challenge neopakovaly. Více informací o rizikových online výzvách najdete v knihovně témat O2 Chytré školy.  

Poučme se z chyb minulosti a otevřeme dveře nejen novému, ale hlavně bezpečnému roku 2022. Existují ale i prospěšné výzvy a na začátek roku si můžete s dětmi stanovit vlastní challenge. Například trávit méně času online na telefonech. Návod, jak dostát novoročním předsevzetím se dočtete v našem článku

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz  

zjistěte více na stránce výuka Čepice