Logo chytré školy

Devět návyků pro zvýšení vaší osobní produktivity

V dnešním uspěchaném světě, kdy je čas tou nejdražší komoditou je potřeba myslet na to, jak ho využijete. Váš pracovní i osobní čas je omezený a pokud si chcete své dny užít naplno a být co nejvíce produktivní, osvojte si našich devět návyků a maximalizujte svou efektivitu každý den.
Devět návyků pro zvýšení vaší osobní produktivity

52 týdnů, 365 dní, a 8 760 hodin – to je čas během jednoho roku. Nikdo ho nemá méně ani více, všichni každý den ráno stojíme na stejné startovací čáře. Je však rozdíl v tom, jak efektivně tento čas využijete. Přečtěte si naše tipy, které vám pomůžou ke zvýšení produktivity.

Plánujte 

Než se pustíte vzhůru novému dni, vyhraďte si večer pár minut na plánování dne následujícího. Stanovte si hlavní úkoly, které potřebujete dokončit. Pomůže vám to mít o všem přehled a nemusíte se před spaním trápit, abyste na něco nezapomněli. Udržíte si tak pozornost na vše podstatné, vyhnete se rannímu chaosu a minimalizujete ztrátu času.

Nastavte si priority 

Máte TO-DO list moc dlouhý až jste z toho ve stresu a nemůžete spát? Myslete na to, že ne každý úkol je stejně důležitý a nemusí mít z krátkodobého i dlouhodobějšího hlediska význam. Před začátkem dne nebo konkrétní práce dejte na první místo to, co je urgentní a podle toho při své práci postupujte. 

Využijte váš nejvýkonnější čas 

Víte, v jakou hodinu jste nejvíce produktivní? Výkonnost každého člověka během dne kolísá, a to se projevuje na kvalitě odvedené práce a množství energie, které musíme vynaložit. Seznamte se s výkonnostní křivkou a předejděte tak únavě, nízké produktivitě, a dokonce i bolesti hlavy. Po ránu nám chvilku trvá, než se rozkoukáme a nejvyšší výkonnosti dosahujeme mezi 10. až 11. hodinou dopolední. Stejné ne-li vyšší výkonnosti překvapivě dosahujeme ve večerních hodinách. Zkuste s touto křivkou počítat při plánování své práce.

 

Nabíjejte v průběhu dne své baterky 

Přestože je vaše pracovní nasazení zrovna v plném proudu, nezapomeňte na krátké odpočinkové pauzy. Vyjděte si ven na čerstvý vzduch, skočte si do kavárny přes ulici nebo si na chvilku vyčistěte hlavu myšlenkami „co k večeři“. Neseďte dlouho na jednom místě, cestou do kuchyňky nebo na toalety se protáhněte a čas od času vyměňte výtah za schody. 

Omezte rušivé faktory 

Že zvládnete více věcí najednou? Mějte na mysli, že „přepínání“ z jedné činnosti na druhou našemu mozku většinou chvíli trvá a klesá tím i naše produktivita

Mezi rušivé faktory patří hlavně moderní technologie. Mohou vám sice pomoct k soustředěnosti (jako jsme psali v tomto článku), ale je potřeba je při soustavné práci omezit – zkrátka si na chvilku vypněte telefon, dejte ho mimo dosah ruky a omezte své pokušení sledovat každou novinku na sítích.

Poslouchejte své tělo 

Tělo a mozek jsou nejlepší kamarádi a jeden bez druhého nemohou fungovat. Myslete na to. Pokud tělu neposkytnete základních 7–8 hodin spánku denně a nedopřejete mu pravidelnou stravu, mozek vám to vyčte. Pokud to společně s pravidelným pohybem nebudete dodržovat, ani aplikace na podporu produktivity vám nepomohou. Zároveň se nepřemáhejte, pokud cítíte únavu. Raději si na chvíli odpočiňte a poté se k práci vraťte. 

Vytvořte si příjemné pracovní prostředí 

Místo, kde pracujete nebo se třeba učíte, může mít značný vliv na produktivitu. Zajistěte si, pokud možno tiché prostředí s dostatkem denního světla, organizujte si pracovní stůl a udržujte si na něm pořádek

Vaše produktivita může vzkvétat i díky rostlinám. Odborníci tvrdí, že rostliny pomáhají čistit vzduch a podporují kreativitu a efektivitu. Konkrétně britský výzkum zjistil, že přidáním rostlin do kanceláří, se zvýšila produktivita pracovníků o 15 %. Pokud přizpůsobíte pracovní prostředí potřebám vašeho těla, odmění se vám vyšší produktivitou.

Odměňujte se 

Když dokončíte nějaký důležitý úkol, je na čase zasloužená odměna. Může to být kousek čokolády, deset minut na Instagramu, procházka na čerstvém vzduchu nebo cokoliv jiného, co je pro vás příjemné. Posílí to vaši chuť pustit se do další práce a zvýšit si jak svou produktivitu, tak motivaci. 

Povolejte si pomocníka 

Ke zvýšení produktivity může významně pomoct i umělá inteligence. Pro někoho se zdá být hrozbou, ale když se s ní naučíte správě zacházet, může vám ušetřit spoustu času. Seznámit se jejími možnostmi můžete na portálu O2 Chytrá škola.

Autor: Monika Ježková, Tým Bezpečně v síti.cz 

zjistěte více na stránce výuka Čepice