Logo chytré školy

Rozbalilo vaše dítě pod stromečkem nový telefon? Řiďte se radami, jak nastavit jejich zdravé užívání

S novým telefonem, které dítě dostalo pod stromeček nebo třeba k narozeninám přichází také značná zodpovědnost jak pro dítě, tak pro rodiče. S telefonem totiž není jen zábava, ale skrývá se v něm také velké množství nebezpečí. Předtím než začne vaše dítě objevovat svět technologií a online světa, je vhodné mu nastavit nějaké hranice a seznámit ho i s možnými riziky.
Rozbalilo vaše dítě pod stromečkem nový telefon? Řiďte se radami, jak nastavit jejich zdravé užívání

Rodičovství v digitální době vyžaduje nové dovednosti. Proto je důležité být dětem aktivním průvodcem při seznamování s moderními technologiemi. S dobrými radami, nastavením hranic a vzájemnou komunikací může nový telefon přinést radost a zábavu, aniž by ohrozil bezpečnost nejen těch nejmenších. Poradíme vám, jak na to. 

Telefon bez hesla je jako otevřené dveře do domu 

Když se řekne slovo zabezpečení, asi se každému vybaví heslo. Při rozsvícení obrazovky na telefonu by do něj neměl být automaticky umožněn přístup. Doma přece také nenecháváte dveře dokořán, aby mohl přijít každý „kolemjdoucí“. 

Je tedy potřeba zabezpečit zámek obrazovky silným heslem, který chrání údaje v telefonu před nechtěnými návštěvníky. Tyto údaje byste si měli pamatovat i vy, děti je mohou zapomenout. Jak takové heslo nastavit vám poradíme na našem vzdělávacím portálu

Kromě samotného zařízení je klíčové nezapomínat na důležitost hesel chránících e-maily, profily na sociálních sítích a jakékoli webové stránky obsahující citlivá data. Silná hesla jsou nezbytná k ochraně vašich informací před neoprávněnými přístupy, které by mohly vést ke krádeži a zneužití dat. 

Nastavte telefon dříve, než ho začne používat vaše dítě 

Klidně se může stát, že vás vaše dítě s vědomostmi o technologiích strčí do kapsy nebo vás jednoduše přechytračí. To je však dneska úplně normální. Děti s technologiemi v podstatě vyrůstají a velmi rychle se učí. Buďte proto o krok napřed a nastavte své ratolesti telefon dříve, než ho začne využívat. 

Skvělý způsob, jak zajistit, aby si vaše dítě začalo „hrát“ s mobilem bezpečně a zdravě, je nastavit bezpečnostní rodičovskou kontrolu. Můžete tak například určit dobu, kterou děti mohou strávit online a definovat si naopak pravidla pro čas bez obrazovky. Děti by neměly zapomínat na fyzickou aktivitu a kvalitní spánek. 

Pokud jste rodina „jablíčkářů“ můžete ze svého iPhonu nastavit rodičovskou kontrolu přímo do iPhonu vašeho dítěte. V nastavení telefonu najdete Omezení obsahu a soukromí v sekci Čas u obrazovky. Tam můžete zablokovat některé aplikace, zabránit nákupům v App Store nebo třeba nastavit limit pro využívání sociálních sítí. 

Velmi podobné je to u telefonů se systémem Android. Nastavte si pravidla pro pohyb v digitálním světě se službou Google Family Link

Vzájemná komunikace 

Využívání rodičovské kontroly je nápomocné, ale nenahradí vzájemnou komunikaci mezi rodičem a dítětem. Je důležité, aby vaše dítě vědělo, že pokud se na internetu setká s něčím, co ještě nevidělo, nebo s něčím co se mu nelíbí, může se na svého rodiče kdykoliv obrátit

Připomínejte jim, že osobní informace by neměly sdílet s neznámými lidmi a že by měly být obezřetné při stahování aplikací a klikání na podezřelé odkazy. Ukazujte proto dětem například reálné podvodné e-maily nebo SMS zprávy, případy kyberšikany nebo třeba důsledky posílání intimních fotek. Na webu pro rodičeBezpečně v síti.cz a na vzdělávacím portálu O2 Chytrá školajsou zdarma dostupné materiály, které vám pomohou s tím, jak o tomto tématu s dětmi mluvit a jak případné situace řešit. 

Přidejte do kontaktů důležitá telefonní čísla 

158, 150, 155, 112 – klasická čísla, která bychom si všichni měli pamatovat, ale znáte to – raději je dětem do kontaktů uložte. Kontakty na mámu a tátu by měly být ideálně mezi oblíbenými kontakty, které se zobrazují v adresáři nejlépe s nastavením rychlé volby vytáčení

zjistěte více na stránce výuka Čepice