Logo chytré školy

Den bezpečnějšího internetu: chráníte dostatečně sebe i své blízké?

Každý rok si na začátku února pravidelně připomínáme Den bezpečnějšího internetu. A vrůstající počty stále rafinovanějších nástrah online světa jasně ukazují, že opatrnosti zkrátka není nikdy dost. A to jak u dětí, tak dospělých. Například služba O2 Security jen za prosinec 2022 ochránila své zákazníky před více než 38 miliony bezpečnostních hrozeb. Čím mohou kyberútočníci překvapit? Nejen na to odpoví konference na téma bezpečí v online světě, které se můžete v úterý 7. února zúčastnit online i vy.
Den bezpečnějšího internetu: chráníte dostatečně sebe i své blízké?

Den bezpečnějšího internetu se připomíná každé druhé úterý v únoru už od roku 2004 a jen v loňském roce se k němu přihlásilo 200 zemí po celém světě. Letos tento den připadá na 7. února a my v O2 víme, jak je právě bezpečí na internetu důležité.  

Chceme proto připomenout, že online prostor může být sice dobrý sluha, ale zlý pán. Tematice (ne)bezpečí v online světě se věnujeme dlouhodobě prostřednictvím projektu O2 Chytrá škola, který je primárně určen učitelům a vzdělávacím institucím.

Zvedá se vlna kybernetické kriminality. Díky konferenci jí nahlédnete pod pokličku 

Koordinátorem Dne bezpečnějšího internetu pro Česko je národní Safer Internet centrum, které spravuje sdružení CZ.NIC. K mezinárodnímu dni sdružení společně s Ministerstvem vnitra a odborem prevence kriminality pořádá odbornou konferenci, které se můžete zúčastnit i vy.

Hlavním tématem konference je zvyšující se kybernetická kriminalita jako aktuální fenomén. Co nám v souvislosti se zvyšující se kybernetickou kriminalitou nejvíce hrozí? Čím nás pachatelé kyberkriminality mohou překvapit? Jaké děláme nejčastější uživatelské chyby? Jak jednotlivým rizikům preventivně čelit jako uživatel?  

Na všechny tyto otázky zodpoví online streamovaná konference, které se zúčastní a představí svůj pohled na problematiku i zkušenosti také manažerka Nadace O2 Dominika Herdová. Odborná konference startuje 7. února ve 12 hodin a sledovat ji živě můžete na YouTube kanálu Ministerstva vnitra.

Vážím si možnosti vystoupit na konferenci, která se věnuje tak důležitému tématu, jakým je kyberkriminalita. Věřím, že klíčem k bezpečnému chování na internetu je prevence. Proto se v Nadaci O2 věnujeme informování veřejnosti o nástrahách online světa a varujeme i před možnými kybernetickými hrozbami. Obezřetní uživatelé dělají z internetu bezpečnější místo,“ vyzývá k sledování konference a zapojení v rámci Dne bezpečnějšího internetu Dominika Herdová, která školám i rodičům doporučuje využívat k edukaci odborné materiály na portále O2 Chytrá škola.  

Zajímavou příručku plnou užitečných informací ke Dni bezpečnějšího internetu si můžete také zdarma přečíst zde

Miliony bezpečnostních hrozeb 

Nadace O2 se bezpečnosti nejen dětí na internetu věnuje již řadu let a ve svém boji neustává, protože nástrahy online světa se rychle mění a vyvíjí. To potvrzuje i služba O2 Security, která za celý rok 2022 zabránila více než 387 650 000 bezpečnostním hrozbám v České republice.  

Jedním z nejzajímavějších ale také nejpodlejších příkladů kyberútoku na zařízení byl v minulém roce falešný web, který se vydával za oficiální stránku Ministerstva práce a sociálních věcí. Ten vybízel své oběti k tomu, aby vyplnily veškeré své přihlašovací údaje a osobní informace. Stránka jako taková byla téměř identická s tou oficiální a mohla zmást i zkušenějšího uživatele internetu. Je proto důležité se mít na pozoru, ale také být pod ochranou kvalitního bezpečnostního produktu, jakým je například O2 Security.

Cílem Nadace O2 je ukázat, jak bezpečně a prospěšně používat internet. Nabízíme přehledné a dostupné informace i rady, jak s dětmi mluvit často o choulostivých tématech a situacích, která je mohou v online světě potkat. Zkrátka chceme, aby se lidé všeho věku uměli chovat na internetu bezpečně. A hlavně byli v bezpečí.  

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz   

zjistěte více na stránce výuka Čepice