Logo chytré školy

Jak přemýšlí kyberkriminálnící? A jak nad nimi vyzrát? Krátká videa vše vysvětlí

S rychlým vývojem technologií jde ruku v ruce i problém čím dál vychytralejších kyberzločinců. Nárůst kriminality na internetu zaznamenali i policisté. Nejčastějšími trestnými činy v kyberprostoru jsou dle nich podvody. K pochopení kyberkriminality vám pomohou videa nového projektu. Je čas se nakouknou pod pokličku kyberzločinců.
Jak přemýšlí kyberkriminálnící? A jak nad nimi vyzrát? Krátká videa vše vysvětlí

Jaké jsou základní typy kybernetické kriminality? Jak se v posledních letech vyvíjí? Jaké jsou způsoby prevence rizikového chování? Víte, že jsou podvody časté i v online hrách? A co digitální wellbeing? Na všechny tyto otázky a témata se zaměřuje nový projekt Prevence v kyber!  

Projekt zaměřený na podporu prevence rizikového chování v online prostředí připravili Centrum prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s Odborem prevence Ministerstva vnitra ČR. A co projekt nabízí?  

Aktuálně jsou dostupná čtyři vzdělávací videa, která se komplexně zabývají problematikou kyberkriminality. A že to je skutečně problém, na který je třeba upozorňovat, potvrzuje i policie.  

„Loni jsme zaznamenali meziročně téměř osmnáctiprocentní nárůst kriminality páchané v prostředí internetu. Kybernetická kriminalita v roce 2021 činila více než šest procent z celkového počtu všech registrovaných trestných činů,“ řekl policejní prezident ČR Martin Vondrášek portálu penize.cz

Kromě toho také vznikl nový policejní útvar, který má za cíl bojovat proti teroristům a kyberkriminalitě. Nově vzniklá Národní centrála proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě začne naplno fungovat od začátku roku 2023.  

Zajímáte se o kyberprostor? Chcete se dozvědět, co to je kybergrooming Kybergrooming označuje jednání osoby, která se snaží zmanipulovat vyhlédnutou oběť (nejčastěji pomocí chatu, SMS zpráv, sociálních sítí, herních portálů, Skypu) a donutit ji k osobní schůzce. Výsledkem schůzky může být sexuální zneužití oběti, fyzické mučení, nucení k terorismu apod. nebo kyberstalking? Více informací o online bezpečnosti najdete v knihovně témat O2 Chytré školy.

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz

zjistěte více na stránce výuka Čepice