Logo chytré školy

Nadace O2 rozděluje pět milionů na vzdělávání: 5. ročník grantové výzvy O2 Chytrá škola pro rok 2024 je spuštěn

Rádi byste, aby se vaše děti chovaly na internetu bezpečně, nepsaly si s cizími lidmi, neposílaly intimní fotky a uměly třeba rozpoznat dezinformace? Řekněte vaší základní škole o grantu O2 Chytrá škola a pomozte jí dostat až 100 000 korun na vzdělávání v oblasti digitální bezpečnosti. Nadace O2 rozdá školám po celé České republice celkem pět milionů korun.
Nadace O2 rozděluje pět milionů na vzdělávání: 5. ročník grantové výzvy O2 Chytrá škola pro rok 2024 je spuštěn

V této době má u sebe skoro každé dítě telefon s přístupem na internet a sociální sítě. Ví ale, jak se v online prostředí chovat a jaká nebezpečí na něj mohou číhat? Nadace O2 se svým programem O2 Chytrá škola si už od roku 2018 klade za cíl naučit děti, rodiče a učitele správně využívat technologie a být přitom v bezpečí. Každoročně proto vypisuje grant pro základní školy v České republice.

Za posledních pět let se nám tak podařilo podpořit už 214 škol, poskytnout 19 739 733 korun a proškolit více než 50 000 účastníků. Grant každý rok přizpůsobujeme aktuální situaci ve společnosti. Po náročných letech plných společenských krizí jsme se letos zaměřili i na témata související s digitálním well-beingem“, říká Dominika Herdová, manažerka projektů Nadace O2.

K čemu grant využít?

Každá škola v Česku – bez ohledu na to, jestli je státní, soukromá, malá či velká – si může zažádat o grant v hodnotě až 100 000 korun. Ten mohou využít například na workshopy či kurzy od vzdělávacích partnerů, odborné materiály, mzdové a další provozní náklady. Jednotlivé vzdělávací aktivity musí být zaměřené na témata bezpečí na internetu včetně oblasti digitálního well-beingu, mediální gramotnosti, počítačové gramotnosti a moderních technologií ve výuce. Navíc všechny školy do svých projektů také musí zakomponovat využití vzdělávacího portálu O2 Chytrá škola.

Sběr přihlášek probíhá od 5. října do 30. listopadu. Během tohoto období jsou kolegyně z týmu Nadace O2 připraveny na konzultace po telefonu nebo e-mail. Zájemcům doporučujeme podrobně si nastudovat podrobná pravidla grantu a také se připojit 24. 10. od 15:00 na webinář pro žadatele o grant, ve kterém se dozví velké množství potřebných informací. Třeba jak napsat přihlášku, jaké náklady je možné uplatnit a jak bude probíhat celý proces grantového řízení. Více podrobností najdete na webu O2 Chytré školy.

Úspěšné projekty ze škol

Nově na webu najdete úspěšné projekty předchozích ročníku, jimiž se můžete inspirovat, a které už grantem O2 Chytrá škola prošly.

Najdete zde třeba online hru „Datavengers“ od Základní školy Labyrinth. Tu lze využít třeba ve výuce informatiky. Seznámit se můžete i s filmovým festivalem, který uspořádala ZŠ T. G. Masaryka v Praze 12. Na něm promítala edukativní fotky, videa a plakáty vytvořené žáky na téma online bezpečnosti a sexuálních predátorů. Inspirací vám může být i pedagog Mgr. Ondřej Krahulec ze Základní školy Brno, Husova 17, ten vypracoval komplexní metodiku pro učitele „Trollí farma“, což je zážitkový kurz mediální výchovy.

A co na to školy říkají?

Za největší úspěch považuji, že děti samotné si uvědomily, že tráví na mobilu a na sociálních sítích, u her…příliš mnoho času a že s tím chtějí něco dělat. V jedné třídě nám tak vznikla „výzva“ Dny bez mobilu,“ Jolana Jendřejčíková, ZŠ Dr. M. Tyrše Hlučín.

Někteří učitelé byli zaskočeni kolik slov z internetového prostředí umí žáci vysvětlit a oni sami ani neví, co to znamená; máme kolegy, kteří nepoužívali digitální technologie při výuce a po absolvování školení a sdílení dobré praxe, změnili svůj názor a začali se dál sami vzdělávat.“ Pavlína Pavlíčková, ZŠ Česká Lípa, Šluknovská.

Autor: Monika Ježková, Tým Bezpečně v síti.cz 

zjistěte více na stránce výuka Čepice