Logo chytré školy

Anna is missing: film o kyberšikaně, ze kterého zamrazí nejen rodiče

Jaká rizika a nebezpečí s sebou může digitální prostředí a jeho neznalost nést? Co se děje ve světě influencerů a možná ještě důležitější otázka – co se odehrává v reálném světě, když obrazovka zčerná? Nejen na to odpoví film a seriál Anna is Missing. Z témat kybernetické šikany, sociálních sítí nebo digitální stopy nikdy dříve tak nemrazilo.
Youtube video

Anna, influencerka známá svým provokativním obsahem, se na sítích tajemně odmlčí. Když patnáctiletá Nina najde fotku polonahé Anny v mobilu svého táty, rozhodne se ji vypátrat. Co nastane pak, změní život jak Nině, tak její rodině. Thriller #annaismissing je volným filmovým pokračováním úspěšného seriálu #martyisdead ověnčeného International Emmy Award 2020.

V thrilleru, ze kterého zamrazí i toho nejotrlejšího, vystupuje na povrch závažná problematika kybernetické šikany a sociálních sítí. Co všechno se může odehrávat v digitálním světě a uvědomují si uživatelé, že všechny akce v on-linu můžou mít dopad i na realitu? Pod pokličku sociálních sítí můžete nahlédnout od 10. srpna, kdy se Anna objeví v kinech.  

Každé páté dítě zažilo kyberšikanu, rodiče někdy netuší

S rozvojem sociálních sítí a internetu jde ruku v ruce i kyberšikana – tedy šikana v online prostoru. Nenávistné komentáře, ponižování, sdílení nepovedených fotek, zakládání speciálních chatovacích skupin nebo záměrné blokování – to jsou jen příklady toho, co i vaše dítě může zažívat někdy v nepřátelském světě sociálních sítí.

Nejnovější výzkum společnosti O2, která se aktuálními tématy chování v digitálním světě zabývá dlouhodobě prostřednictvím Nadace O2 a jejího programu O2 Chytrá škola, jasně ukazuje, že téměř každé páté dítě se setkalo na internetu s kyberšikanou, o které rodiče ne vždy vědí. Pouze 15 % rodičů si je vědomo toho, že jejich dítě bylo obětí kyberšikany. Podle výzkumu Děti online. Když rodič netuší… jsou oběťmi častěji dívky než chlapci.

Kyberšikana je typická svou opakovaností, intenzitou a negativním dopadem na oběť. „Jednat se může o verbální šikanu jako jsou nadávky, dehonestace, hating, přes publikování ponižujících fotografií a videí včetně těch intimních, až po vyhrožování, vydírání a krádež identity. Některé z výše uvedených jednání mohou naplňovat skutkovou podstatu trestného činu nebo přestupku,“ vysvětluje pplk. Mgr. Jaroslav Hrabálek z Odboru obecné kriminality Policejního prezidia ČR a doplňuje, že: „V takovém případě policie v rámci trestního řízení identifikuje oběť trestného činu, zjistí od ní podstatné informace, popřípadě provede zálohu zájmových dat.“  

Policie disponuje jak specialisty na kyberkriminalitu, tak policisty, kteří jsou vycvičení na komunikaci s dítětem. A právě komunikace v rodině je v klíčová. Díky ní se můžete dozvědět o věcech, které dítě trápí a pomoci mu. Co všechno by rodiče nebo učitelé měli vědět o kybernetické šikaně? To se dozvíte na portále O2 Chytré školy, kde na vás například čeká 7 tipů, jak čelit kyberšikaně nebo Jak poznat kyberšikanu Kyberšikana je šikanování jiné osoby (např. ubližování, ztrapňování, obtěžování, ohrožování, zastrašování apod.) s využitím internetu, mobilních telefonů či jiných informačních a komunikačních technologií. ázového útoku.

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz

zjistěte více na stránce výuka Čepice