Logo chytré školy

Co byste měli vědět, než dáte fotky svých dětí na Facebook

Během léta vždy prudce roste množství fotek dětí, které jejich rodiče vystavují na Facebooku, Instagramu nebo v jiných sociálních sítích. Každý se chce pochlubit, kam vyrazil na dovolenou a jak si ji s dětmi užil. Kdo přitom ale myslí na soukromí dětí?
Co byste měli vědět, než dáte fotky svých dětí na Facebook

Na sdílení zážitků – a tedy samozřejmě i fotek – jsou sociální sítě Sociální sítě je označení pro informační sítě (poskytované internetovými portály), které umožňují vytvářet virtuální společenství. Uživatelé mohou sdílet např. své osobní informace (osobní údaje, fotografie, video), komunikovat pomocí chatu a setkávat se tak s lidmi, se kterými by se uživatelé těchto portálů pravděpodobně nikdy nesetkali. postaveny. To s sebou ale přináší i řadu problémů a potenciálně nebezpečných situací. Tou první je už samotný odjezd na dovolenou, o kterém není zrovna moudré informovat všechny uživatele Facebooku nebo Instagramu. Veřejně rozhlásit, že další dva týdny určitě nebudeme doma je vlastně pozvánka pro zloděje, kteří se mohou nerušeně pustit do práce. Z dalších příspěvků lze totiž často celkem snadno zjistit i místo bydliště, a případně další informace – třeba jaké vybavení doma máme a co by stálo za to odnést.

Během dovolené příval fotek na sociální sítě Sociální sítě je označení pro informační sítě (poskytované internetovými portály), které umožňují vytvářet virtuální společenství. Uživatelé mohou sdílet např. své osobní informace (osobní údaje, fotografie, video), komunikovat pomocí chatu a setkávat se tak s lidmi, se kterými by se uživatelé těchto portálů pravděpodobně nikdy nesetkali. pokračuje – z hotelu, od bazénu, v moři, na večeři, na výletě – každý zážitek stojí za zaznamenání. Proč přitom myslet na soukromí? Třeba protože publikování fotografií cizích lidí na našich sociálních sítích představuje zásadní narušení jejich soukromí. Proto je nutné se striktně vyhýbat vystavování fotek, na kterých je cizím lidem vidět obličej, a k tomu se třeba ještě nacházejí v nějaké choulostivé situaci – třeba se opalují na lehátku.

Ale jak je to s fotkami naší vlastní rodiny? V podstatě úplně stejně – neměli bychom vystavovat nic, co by mohlo někoho jiného přivést do nepříjemné situace. To, že chceme sami zapózovat pro fotku na Instagram, ještě neznamená, že to samé chtějí udělat i naše děti. Musíme se postarat o ochranu jejich soukromí, která je ostatně vyžadována i Listinou dětských práv na internetu.

I fotky, které dnes považujeme za zcela nevinné, mohou v budoucnosti napáchat mnoho škod. Přehnané zveřejňování fotek dětí a dalších záběrů ze soukromého života má dokonce své vlastní označení – sharenting. Podívejme se na pár příkladů, se kterými se na internetu setkáváme každý den:

  • Fotky nahých dětí na pláži – Typický úlovek rodičů na první dovolené s dětmi u moře se nemůže obejít bez jejich nahých fotek na pláži. Bez ohledu na to, jak mohu být takové snímky roztomilé, může jejich vystavování v sociálních sítích znamenat pozastavení nebo zrušení účtu kvůli šíření dětské pornografie. Ani samotným dětem v pozdějším věku nemusí být zrovna příjemné vědět, že jsou takové jejich snímky na internetu vystavené.
  • Teenageři v plavkách – S rostoucím věkem se zvyšuje i citlivost dětí na jejich vzhled. Když se fotky odhalující celou postavu dostanu do rukou jejich vrstevníků, může to vést ke kyberšikaně a bodyshamingu. S fotkami je navíc možné manipulovat a různě je upravovat – a tím napáchat ještě větší škody. Rodiče by takové fotky rozhodně vystavovat neměli. Zároveň by měli sdílení těchto snímků v jejich sociálních sítích rozmluvit i svým dětem.
  • Grilovačka se vším všudy – Léto je samozřejmě také časem oslav, grilovaček a zahradních party. I tady může vzniknout hodně zajímavých fotek, které by ale měly zůstat v rámci rodiny – především ty, na kterých účastníci party popíjejí alkohol nebo se nacházejí v situacích, které druhý den ráno už zase tak vtipné nejsou. Nikdo jistě nestojí o to, aby se snímky z rodinných akcí šířily třeba ve škole nebo mezi kolegy v zaměstnání.

Možná namítnete, že fotky sdílíte jen v rámci okruhu přátel, a že je možné snímky kdykoli později smazat. Bohužel, nic z toho nepomůže. Nic jako soukromí v sociálních sítích neexistuje a jednou vystavené fotky mohou ostatní uživatelé stáhnout, zkopírovat nebo jednoduše šířit dál. A veškerý obsah jednou zveřejněný na internetu po sobě zanechá digitální stopu, kterou nelze smazat.

Uchovejte si vzpomínky především pro sebe a svou rodinu a vždy pečlivě zvažte, které z nich budete sdílet na internetu. Vaše rozhodnutí už nepůjde vzít zpět.

Autor: Radek Kubeš, Tým Bezpečně v síti.cz

Vyzkoušejte si, jak pozorně jste četli článek

Co může být nebezpečím při zveřejňování fotografií z dovolené na sociálních sítích?

Proč je důležité chránit soukromí při sdílení fotografií na sociálních sítích?

zjistěte více na stránce výuka Čepice