Logo chytré školy

Duševní (ne)pohoda si měsíce nevybírá, i v létě se nemusíte cítit ok. Jaké aplikace pomohou?

Přestože se může zdát, že letní měsíce nemohou být obdobím únavy, stresu a psychické nestability, není tomu tak. Duševní nepohoda si zkrátka období nevybírá. I když přiznejme si, že podzimní počasí na náladě nepřidá. Jaké aplikace mohou pomoci v boji proti trudomyslnosti?
Duševní (ne)pohoda si měsíce nevybírá, i v létě se nemusíte cítit ok. Jaké aplikace pomohou?

Letní měsíce vybízí k péči o své tělo, které ve stoupajících teplotách odhalujeme čím dál více. Kraťasy nahradily kalhoty a mikiny zůstaly uvězněné ve skříni vedle svetrů. Mnozí se také děsí plavkové sezony a snaží se na poslední chvíli zhubnout, nebo přibrat.  

Nesmíme ale zapomínat ani na náš psychický stav. Přeci jen žijeme uvnitř naší hlavy, a právě naše mysl nám někdy prostě nedá spát. A to doslova.  

Aplikace Sleepio 

Sleepio je klinicky ověřená aplikace, která dokáže svému uživateli pomoci s problémy se spánkem. Aplikaci doporučuje i britský Národní institut pro zdraví (NICE) jako účinnou alternativu namísto prášků na spaní. Sleepio používá algoritmus umělé inteligence, která dokáže uživatelům nabídnout dle jejich potřeb přizpůsobenou behaviorálně kognitivní terapii.  

Co to znamená? Že vám může pomoci s nespavostí. Sleepio pomůže k rychlejšímu usnutí, redukuje noční buzení, a dokonce pomůže navýšit energii.  

Aplikace Calmio 

Někdy je prostě potřeba trochu zpomalit a jen dýchat. Jednoduchá česká aplikace Calmio má několik kurzů, které vám pomou nejen s meditací. Vybrat si můžete například i z programů zaměřených na zklidnění mysli, lepší soustředění nebo i snadnější usínání.   

Největším plusem aplikace je, že si můžete vybrat českého průvodce světem meditací. Nemusíte si tak trápit hlavu anglickými výrazy. Jednoduše si vyberete buď hlas Viktorie nebo Libora a duševní očista může začít. 

Aplikace Headspace 

Headspace je aplikací pro meditaci a je podložená klinickým výzkumem. Za jednou z nejoblíbenějších meditačních aplikací stojí bývalý buddhistický mnich Andy Puddicombe, který doprovází uživatele zenovými dýchánky. Vybrat si můžete ze 3, 5 nebo 10minutovými vedenými meditacemi buď po probuzení, nebo večer před spánkem.  

Aplikace Nepanikař 

Na nárůst duševních onemocnění u dětí upozorňuje Národní ústav psychického zdraví, podle kterého polovina duševních onemocnění propuká už před 15. narozeninami. Pokud cítíte, že vy nebo vaše dítě potřebuje pomoci s depresí či panikou, mohla by být aplikace Nepanikař vaším společníkem. 

V menu appky si můžete zvolit mezi sedmi modely: Deprese, úzkost, panika, chci si ublížit, myšlenky na sebevraždu, poruchy příjmu potravy, mé záznamy a kontakt na pomoc. Každý z modelů vám nabídne jiné možnosti, jak se s pocity popasovat. U paniky budete mít možnost využít dechová cvičení nebo hry, u myšlenek na sebevraždu si můžete například vyplnit pole s důvody proč ne. 

Pokud si chcete o svých problém s někým promluvit, můžete využít Linku bezpečí. 

Zajímá vás téma zdraví v kyberprostoru? Více se dočtete v knihovně témat O2 Chytré školy.  

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz  

zjistěte více na stránce výuka Čepice