Logo chytré školy

Hraní her může upevnit vztah s dítětem i zlepšit kondičku. Víte, co herní svět nabízí i bere?

Hraní her může upevnit vztah s dítětem i zlepšit kondičku. Víte, co herní svět nabízí i bere?

Kostky, Člověče nezlob se, legendární „had“ na telefonu, Nintendo DS a PS4. To je zjednodušený vývoj her a konzolí, které nám dělali v průběhu let společnost. Co je ale všechny spojuje? Dokázali jsme u nich trávit hodiny a bavili nás nejedno odpoledne. Čím propracovanější hra s více možnostmi, tím více času nás bavila. A dnešní moderní hry? Někdy tvoří i samostatný vesmír s nekonečnými možnostmi.  

Slýcháte, jak se děti ale i dospělí baví o „lolku“ nebo „wowku“? Nejsou to žádné nové filmy nebo seriály, ale oblíbené online počítačové hry Leauge of Legends (LoL) a World of Warcraft (WoW). A nejen u mladých se těší neuvěřitelné oblibě. Například „wowko“ je díky dobré grafice, zajímavé fantasy zápletce a neustálým aktualizacím téměř neodolatelné a je těžké se od hry typu MMORPG (tedy massively multiplayer online role-playing game, Hra velkého počtu hráčů s RPG prvky) odtrhnout. 

A na trhu je nepřeberné množství her, které děti a dospívající lákají. Zaklínač, Dota, Diablo, Call of Duty, Fortnite nebo třeba Minecraft. Popularitu těchto her dokazuje i fakt, že v některých supermarketech, trafikách i menších prodejnách je možné koupit dárkové karty s předplatným do hracího účtu. Rozbalily si vaše děti pod stromečkem novou hru, konzoli nebo třeba dárkový poukaz na „game time“? A víte, jak vybalancovat digitální svět her a reálný život? 

Zkuste hrát online hry společně 

Čím dynamičtější, propracovaná, zábavnější a interaktivnější hra je, tím více může hráč ztratit pojem o čase. Dítě tak může u monitoru či konzole sedět hodiny. Samozřejmě není pravidlem, že nová hra znamená závislost. Dítě může být prostě z hry nadšené a skvěle se bavit. Jen je potřeba sledovat, jestli se ze zábavy a radosti nestává závislost na hrách.  

Jaké zásady si tedy stanovit, aby dítě bylo spokojené a zároveň bylo hraní pro vás v přijatelné míře? V první řadě je důležité říct, že rodiče by dětem neměli hry zakazovat. Děti by si pak mohly mezi svými vrstevníky cítit vyloučeně a přeci jen zakázané ovoce chutná nejlépe. Navíc pokud dítěti hraní zakážete, může jít například ke kamarádovi, kde o hrách nemusíte mít přehled vůbec.  

Hraje vaše dítě online hry? Sledujte čas, který děti u monitoru tráví, a všímejte si, s kým komunikují. I chatovací místnosti v hrách mohou být místem kyberšikany Kyberšikana je šikanování jiné osoby (např. ubližování, ztrapňování, obtěžování, ohrožování, zastrašování apod.) s využitím internetu, mobilních telefonů či jiných informačních a komunikačních technologií. e vydírání. Nejjednodušší radou je, bavte se s dětmi o hrách. V knihovně O2 Chytré školy najdete desatero zásad pro online hry, které vám pomůže nastavit vlastní pravidla.  

Hra jako zábavná cesta k cvičení a posilování   

Zajímejte se, co děti na hraní tak baví a ptejte se, jak různé hry fungují. Nechte si hry ukázat a vysvětlit. Můžete například se svou dcerou či synem hrát společně, získáte tak přehled o tom, jaké prostředí „onlinovek“ je. Třeba vás příjemně překvapí a navíc budete „cool“ rodič.  

Navíc některé hry mohou podporovat i pohyb a sport. Například od společnosti Nintendo existuje Ring Fit Adventure, což je akční hra na hrdiny, která hráče donutí cvičit. Ale zábavnou formou. Zapotit se můžete i u taneční hry Just Dance na herní konzoli PlayStation.    

Vánoce přinesly mnoha dětem právě již zmiňované konzole, počítače či telefony, na kterých mohou děti hrát nejrůznější hry. Jak se neztratit ve světě online her a proč jsou vůbec hry pro děti i dospělé tak lákavé, se můžete dočíst v knihovně témat O2 Chytré školy.  

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz  

zjistěte více na stránce výuka Čepice