Logo chytré školy

Očkování proti dezinformacím? Google zkouší novou metodu, kterou testuje i v Česku

Společnost Google zahájila boj proti šíření dezinformací a zvolila si zajímavou metodu – takzvaný prebunking. Tato technika by měla fungovat podobně jako očkování, tedy navýšit odolnost uživatelů internetu proti fake news a konspiračním teoriím. V osvětové kampani Google ukazuje, jak fungují techniky manipulátorů.
Očkování proti dezinformacím? Google zkouší novou metodu, kterou testuje i v Česku

Google je jednou z největších společností na světě, která poskytuje lidem přístup k obrovskému množství informací. S tím ale také souvisí riziko šíření dezinformací a nepravdivých údajů. Proto Google, potažmo jeho oddělení Jigsaw zkoumající nové společenské fenomény, spustil iniciativu boje proti fake news a zvolil neotřelou metodu prebunking.

Lidé v Česku, Polsku a na Slovensku se mohli setkat s rozsáhlou internetovou kampaní. Miliony uživatelů na internetu byly vystaveny manipulativnímu sdělení, které ukázalo techniky dezinformátorů. Tento krok (metoda prebunking) by měl fungovat jako očkování, tedy budovat odolnost vůči dezinformacím, a pomoci proti tomu, aby uživatelé škodlivým nepravdám v budoucnu uvěřili. 

S edukativními videi se mohli čeští diváci setkat na platformě YouTube. V Německu, kam se nyní osvětová kampaň rozrůstá, se videa také rozšíří v rámci komerčního prostoru i na Facebook Společnost Facebook v roce 2004 založil Mark Zuckerberg a během dalších let z ní udělal největší a nejznámější sociální síť na světě. Tato platforma umožňuje uživatelům komunikovat se svými přáteli, sdílet fotografie, videa a využívat mnoho různých webových aplikací. Tato síť nabízí i funkce jako např. Marketplace (bazar). Společnost Facebook vlastní i sociální sítě Instagram Instagram je sociální síť pro sdílení fotografií a videí, které lze přímo v aplikaci upravovat pomocí řady filtrů. Aplikaci lze využít i pro živé vysílání nebo pro chatování. Platformu vlastní společnost Facebook. a WhatsApp. Jde tak o silný marketingový nástroj. a TikTok. „Používání reklamy jako prostředku boje proti dezinformační technice je docela novinka. A výsledky jsou povzbudivé,“ cituje denikn.cz šéfku výzkumu a vývoje v Jigsaw Beth Goldbergovou.

A co přesně prebunking znamená? Prebunking je technika, která se používá k boji proti dezinformacím a falešným zprávám. Tato metoda spočívá v tom, že se předem vyhledá a odhalí možné chyby a nedostatky v argumentech nebo tvrzeních, které by mohly být šířeny jako dezinformace. Tím se zvýší pravděpodobnost, že se lidé budou orientovat na fakta a správné informace, a nebudou padat za oběť manipulaci.

Metoda prebunking může pomoci předcházet šíření dezinformací a přispět k vytváření kritického myšlení, které je klíčové pro efektivní řešení problémů v moderní společnosti.

Pokud se chcete více ponořit do tématu fake news, dezinformací nebo hoaxů, vše důležité se dozvíte v knihovně témat O2 Chytré školy. Jestli si myslíte, že vás žádné dezinformace nepřekvapí, můžete své znalosti otestovat v kvízu Ověřte, nevěřte

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz    

zjistěte více na stránce výuka Čepice