Logo chytré školy

Sebevraždu spáchají každý den tři lidé v Česku. Ohroženou skupinou jsou senioři, kteří mají nejvíce dokonaných pokusů

Na světě zemře každých čtyřicet vteřin z vlastní vůle jeden člověk. V Česku odejde tímto způsobem 1 300 lidí ročně. Jednou z nejrizikovějších skupin, které zároveň mají nejvíce dokonaných sebevražedných pokusů, jsou senioři. Díky osvětové kampani centra Elpida se nyní ale toto někdy opomíjené téma otvírá. Jaké jsou varovné příznaky a co může pomoci?
Sebevraždu spáchají každý den tři lidé v Česku. Ohroženou skupinou jsou senioři, kteří mají nejvíce dokonaných pokusů

Množství hovorů se sebevražednou tematikou se meziročně zdvojnásobil, vyplývá ze statistiky Linky seniorů. Každý den se na ni obrátí až dva lidé volající s pocitem ztráty smyslu života. Za celou dobu provozu služby se pracovníkům podařilo více než 6 000 seniorům pomoci nalézt smysl, proč by měli žít dál.  

Osamělost v mnoha z nás probouzí pocit bezmoci a opuštění, který může být pro starší lidi zdrcující. Jsme proto hrdí na to, že dlouhodobě spolupracujeme s centrem Elpida a poskytujeme bezplatnou Linku seniorů, díky které si mohou s někým promluvit, kdykoliv se cítí sami nebo potřebují pomoct. Každý telefonický hovor nejenže zmírňuje pocit osamění a izolace, ale také může zachránit život,“ říká manažerka Nadace O2 Dominika Herdová

Kampaň od centra Elpida s titulem Dnes neumírej chce na tak důležité téma sebevražd u seniorů upozornit. Protože právě otevřená komunikace a naslouchání může pomoci osamělým i ztracený lidem opět najít smysl života.   

Kdy naposledy jste se zeptali prarodičů, jak se jim daří nebo jak se cítí? Protože právě tyto otázky pomohou otevřít konverzaci, která právě starším lidem může chybět. I proto je zde Linka seniorů (800 200 007), kde je k dispozici odborník, který umí naslouchat a provázet náročnými situacemi. A díky podpoře Nadace O2 je tato linka bezplatná.  

Kdy zbystřit? Varovné příznaky: 

  • Ztráta zájmu o věci nebo činnosti, které byly obvykle považovány za příjemné, ztráta smyslu života 
  • Omezení kontaktů s druhými lidmi 
  • Menší péče o sebe sama 
  • Přerušení léčby či režimových opatření (vysazení léků, nedodržování diety, apod.) 
  • Zážitek či očekávání významné životní ztráty (ztráta partnera; hrozící ztráta bydlení) 
  • Pocit beznaděje a/nebo bezcennosti 
  • Náhlé uspořádávání životních záležitostí (zbavování se věcí, ukončování členství v organizacích, psaní závěti, apod.) 
  • Hromadění léků nebo získání jiných smrtících prostředků 
  • Dalšími vodítky jsou zaujatost smrtí nebo nedostatečná péče o své vlastní bezpečí 
  • Poznámky jako „Toto je naposled, co se společně vidíme “ nebo „Už nebudu potřebovat další recept na léky/ termín schůzky “. 
  • Nejvýznamnějším varovným znakem je přímé vyjádření sebevražedného úmyslu. “Uvažuji, že to skončím, nechci takhle dál žít” a podobné věty bychom měli vzít vždy vážně a věnovat danému člověku plnou pozornost. 

I pro mladé je někdy těžké se orientovat v rychle se měnícím moderním světě – natož pak pro seniory. O2 Guru si proto připravili sérií videí s názvem Akademie pro seniory s O2 Guru, kde vysvětlují a pomáhají s moderními technologiemi. Pomozte dědovi či babičce pochopit, jak na chytrý telefon. Třeba právě táhle malá pomoc povede k otevření tak důležitého tématu sebevražd. Povídejte a naslouchejte své rodině, i to může být cesta pomoci.  

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz 

zjistěte více na stránce výuka Čepice