Logo chytré školy

Šikana dětí přes mobil? Běžná a nebezpečná věc, se kterou jde lehce zatočit

Šikana dětí přes mobil? Běžná a nebezpečná věc, se kterou jde lehce zatočit

Se šikanou se většinou poprvé setkáme v dětství. Škola plná vrstevníků pro ni poskytuje ideální podmínky. Ubližování slabším, zesměšňování, krádeže svačin, vysypávání tašek a penálů. Dopouštějí se jí jednotlivci i třídní partička, často za přispění nebo tichého souhlasu zbytku třídy. Časem se většinou stupňuje, a tak bývá celkem snadno viditelná. Tedy bývala. Až do okamžiku, kdy se změnila v kyberšikanu.

Kybernetická šikana (cyberbullying) je šikana v digitálním prostředí. Stejně jako její klasická forma, i kyberšikana Kyberšikana je šikanování jiné osoby (např. ubližování, ztrapňování, obtěžování, ohrožování, zastrašování apod.) s využitím internetu, mobilních telefonů či jiných informačních a komunikačních technologií. at prakticky kohokoliv. Jste moc velcí, moc malí, ráčkujete, vypadáte jinak než ostatní, jste z příliš chudé nebo naopak bohaté rodiny? Až moc dobře se učíte – anebo vám to vůbec nejde? To jsou jen některé typické znaky. Spouštěčem může být ale prakticky cokoliv. Společný jmenovatel bývá nedostatek sebedůvěry oběti, její submisivita a neprůbojnost. 

Děti i dospělí se mohou stát terčem šikany skrze mobil, sociální sítě, počítačové hry, chatovací aplikace, diskuzní fóra a skupiny, fotografie a videa. Původně sice nevhodný, ale nevinný vtip se v on-line prostředí snadno vymkne kontrole a odstartuje šikanu i tam, kde nebyla záměrem. Agresoři na vaši reakci čekají, proto je potřeba bránit se chytře, strategicky, a zachovat chladnou hlavu i v tak nelehké situaci.  

Nebojte, těchto 7 bodů vás určitě dostatečně navede a vy budete svému dítěti moci být rádcem i oporou  a pokud jste obětí přímo vy  - budete zárověň svým nejvlivnějším obráncem.

1. Zajistěte bezpečí a podporu 

Jako u každého problému i tady platí, že dítě ve vás potřebuje mít důvěru a cítit se bezpečně. Musí vědět, že za ním stojíte a pomůžete mu. Křik, výčitky a zákazy nefungují.  

2. Věc vyšetřete a sdílejte informace 

Je jedno, jestli šikanu odhalí rodič nebo učitel. Musíte zjistit, co přesně se stalo, kdo byl do kyberšikany Kyberšikana je šikanování jiné osoby (např. ubližování, ztrapňování, obtěžování, ohrožování, zastrašování apod.) s využitím internetu, mobilních telefonů či jiných informačních a komunikačních technologií. a informovat druhou stranu (škola, rodiče oběti, ale i agresora). Jen tak můžete najít řešení. Pokud je součástí šikany vyhrožování fyzickým násilím, nebo k němu dokonce už došlo, neuškodí kontaktovat policii. 

3. Sbírejte důkazy

Je potřeba posbírat co nejvíc konkrétních důkazů. Budou se hodit při komunikaci s rodiči agresorů i rodiči obětí. Vždycky je ale nutné zajistit bezpečí svědků. Nikde by nemělo být vidět nic, co by pomohlo například identifikovat spolužáka, který na šikanu upozornil a poskytl přístup do chatu nebo skupiny, kde kyberšikana Kyberšikana je šikanování jiné osoby (např. ubližování, ztrapňování, obtěžování, ohrožování, zastrašování apod.) s využitím internetu, mobilních telefonů či jiných informačních a komunikačních technologií. .  

4. Nezakazujte dítěti mobil a internet 

Zákazy nic neřeší. Ani když zákaz dostane agresor. Dítě si cestu k internetu stejně najde. V šikaně bude postupovat chytřeji nebo přejde na klasickou šikanu mimo digitální svět.  

5. Záležitost s šikanou se musí uzavřít 

Chtějte vědět, jak byli potrestaní pachatelé a jaká opatření se zavedla, aby k šikaně už nedocházelo. Nenechte problém vyšumět do ztracena.   

6. Zaveďte vlastní opatření proti šikaně

Pokud dítě někoho šikanovalo,  je nutné ho potrestat a vysvětlit mu, že jeho chování ostatním ubližuje. Zároveň je ale třeba pozitivně ho motivovat. Pokud dostane nálepku agresor, bude se jako agresor chovat i v budoucnu. Klíčem k úspěchu je důslednost při dodržování pravidel.  

7. Zaměřte se na prevenci 

Společné nastavení zabezpečení sociálních sítí a ponaučení o šikaně jsou dobrou cestou, jak předejít dalšímu trýznění. Prevence je v případě kyberšikany Kyberšikana je šikanování jiné osoby (např. ubližování, ztrapňování, obtěžování, ohrožování, zastrašování apod.) s využitím internetu, mobilních telefonů či jiných informačních a komunikačních technologií. i proto, že si hodně dětí neuvědomuje následky svého chování na internetu. Vyplatí se, pokud si škola ještě dřív, než bude nucená čelit nějakému většímu problému, vytvoří vlastní krizový plán pro řešení šikany a kyberšikany, včetně postupů a trestů 

zjistěte více na stránce výuka Čepice