Logo Nadace O2

Tragická výzva na TikToku: Zemřel třináctiletý chlapec při pokusu o Benadryl Challenge

Třináctiletý Jacob Stevens nedávno zemřel poté, co se mu stala osudnou nebezpečná výzva kolující na TikToku s názvem "Benadryl Challenge". Výzva ponouká, aby lidé spolykali velké množství antihistaminik, kterým je v Americe právě volně prodejný lék na alergii Benadryl, a vyvolali si tím halucinace. Natáčeli ho u toho kamarádi.
Tragická výzva na TikToku: Zemřel třináctiletý chlapec při pokusu o Benadryl Challenge

Chlapec z Ohia se snažil kvůli výzvě kolující na sociální platformě TikTok TikTok (dříve Musical.ly) je sociální síť pro vytváření a sdílení krátkých několika vteřinových videí. TikTok patří mezi nejpoužívanější sociální sítě současnosti. Aplikaci vyvíjí čínská společnost ByteDance a na čínském trhu je aplikace známá pod názvem Douyin. vyvolat halucinace léky na alergii. Množství prášků však bylo příliš velké, třináctiletý chlapec se předávkoval. Šestinásobné množství doporučené dávky antihistaminik vyvolalo srdeční křeč a následně smrt. „Na jeho tělo to bylo příliš,“ uvedl otec Jacoba Stevense. 

Nebezpečné výzvě přihlíželi jeho kamarádi, kteří ho při plnění challenge dokonce natáčeli. Po šesti dnech zemřel Jacob v nemocnici, když jeho tělo nevydrželo tolik látky. „Nebyla tam žádná mozková reakce, nic tam nebylo. Říkali, že ho můžeme nechat na ventilaci, že tam může ležet, ale nikdy neotevře oči, nikdy nebude dýchat, usmívat se, chodit nebo mluvit,“ cituje deník New York Post otce zemřelého.   

Benadryl Challenge se již v roce 2020 objevila na TikToku, stejně jako řada dalších rizikových výzev. Při předávkování antihistaminik může dojít k vážným srdečním problémům, křečím, kómatu a dokonce i smrti. Proto je velmi důležité, aby si především děti uvědomily nebezpečí těchto výzev a aby se vyvarovaly jakýchkoli akcí, které by mohly ohrozit jejich zdraví a bezpečí. 

Rodina Jacoba Stevensa nyní apeluje na všechny rodiče, aby mluvili se svými dětmi o tom, co na sociálních sítích dělají, a aby sledovali internetové trendy. Pokud se budete orientovat v online prostoru, bude pro vás bude jednodušší hrozby rozeznat a varovat před nimi, než se rizikové challenge vkradou do telefonů dětí.  

Vyznejte se džungli online hrozeb a nástrah internetu. Více informací ohledně rizikových výzev i challenge, například i 8 tipů, jak přežít online výzvy, na vás čeká v knihovně témat O2 Chytré školy. Poznejte rizika dříve než vaše děti.  

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz    

zjistěte více na stránce výuka Čepice