Logo Nadace O2

Vidíte tyto appky na mobilech dětí? Zbystřete a rychle zasáhněte

Vidíte tyto appky na mobilech dětí? Zbystřete a rychle zasáhněte

Tráví vaše děti s telefonem spoustu času a vy už jste dávno přestali kontrolovat, co na něm vlastně dělají? Pozor. Zbystřete, pokud vaše dítě používá jednu z aplikací uvedených v tomto textu, v jeho/jejím telefonu by rozhodně být neměla. 

Internetovému publicistovi Janu Handlovi vyšel na portále Flowee.cz zajímavý článek, ve kterém upozorňuje na aplikace, jejichž prostřednictvím se dostávají online predátoři k dětem. Jde především o online útoky a lákání dětí na osobní schůzku. 

Děti jsou v oblasti znalostí komunikačních aplikací a služeb mnohdy oproti rodičům napřed. Čím jsou starší, tím je méně pravděpodobné, že se povede mimo svět mobilních telefonů děti držet. A navíc stejně jednou přijde chvíle, kdy prostě budou mít své vlastní zařízení, ze kterého budou přistupovat na internet a komunikovat s ostatními vrstevníky. 

Zpočátku se okruh těch, se kterými si budou psát a třeba i vyměňovat fotografie, bude držet v rodině a přátelích, které znají. Časem ale přijdou do kontaktu s cizími lidmi, což vzhledem k jejich naivitě a bezbrannosti je milník, který často přináší velká ohrožení. Online predátoři chtějí na děti zaútočit a v hledání těch nejzáludnějších a zároveň nejneuvěřitelnějších cestiček jsou opravdovými mistry.  

Patnáctka, kterou stojí za to prověřit 

Seznam patnácti aplikací, které děti hodně používají a zároveň mohou sloužit jako kanál pro online útoky vedené proti dětem, sestavila Kancelář šerifa v americké Sarasotě v rámci takzvané operace Intercept. A rozhodně je tento seznam poplatný i pro naši lokalitu. Stojí za to mobily vašich dětí prověřit a optimálně s dětmi o aplikacích pohovořit (a popřípadě rovnou smazat). 

MeetMe – seznamovací sociální síť, která umožňuje propojit se s ostatními uživateli, kteří jsou blízko. Jak už napovídá jméno aplikace, uživatelé jsou nabádáni k tomu, aby se setkali osobně. 

Skout – seznamovací aplikace a web. Uživatelé, kterým ještě nebylo 17, nemohou sdílet soukromé fotografie – není ovšem nic jednoduššího, než si vytvořit účet a tvářit se starší. 

Grindr – seznamovací aplikace pro homosexuály, bi a transgender osoby. V aplikaci mohou uživatelé chatovat, sdílet fotografie a setkávat se na základě GPS lokace. 

Badoo – sociální a seznamovací síť pro dospělé, často ji ale využívají i teenageři. Uživatelé mohou chatovat, sdílet fotky a video a propojit se s těmi, co jsou poblíž. 

Bumble – seznamovací aplikace podobná jako Tinder. Na rozdíl od něj ovšem musí první krok udělat ženy. Děti zde uvádějí vyšší věk a vytvářejí si falešné profily. 

Kik – aplikace, která umožňuje komukoliv neomezeně kontaktovat vaše dítě. Děti mohou obejít tradiční ověření pomocí textových zpráv. Kik dává uživatelům neomezený přístup ke komukoliv, kamkoliv, kdykoliv. 

LiveMe – aplikace pro živé videovysílání ukazující polohu uživatele a umožňující odměnit vysílatele. Uživatelé vydělávají "mince" a platí jimi "dětem" za fotografie. 

Holla – videoaplikace pro propojení s lidmi z druhého konce světa, často se zde objevuje rasismus a explicitní obsah. 

Whisper – anonymní sociální síť pro sdílení tajemství s cizími lidmi, nechybí informace o poloze a tím pádem možnost setkání. 

Ask.fm – síť proslavená hlavně obtěžováním uživatelů, kteří mají odpovídat na otázky od anonymů. 

Secret Calculator – jedna z mnoha podobných aplikací, pomocí níž můžete skrýt fotografie, video, soubory a historii prohlížených internetových stránek. 

Hot or Not – uživatelé si mají navzájem hodnotit profily a bavit se s cizími lidmi, reálným výsledkem má být setkání. 

zjistěte více na stránce výuka Čepice