Logo Nadace O2

A teď si sáhni tam dolu, vždyť ty víš kam. Sexting provozuje každé čtvrté dítě

A teď si sáhni tam dolu, vždyť ty víš kam. Sexting provozuje každé čtvrté dítě

Telefon svítí do dětské tváře skryté pod peřinou. V nehybném vzduchu visí vzrušení. A nebezpečí. V ostatních pokojích je tma a nic netušící dospělí v klidu oddechují. Jen děti připojené na internet a sociální sítě Sociální sítě je označení pro informační sítě (poskytované internetovými portály), které umožňují vytvářet virtuální společenství. Uživatelé mohou sdílet např. své osobní informace (osobní údaje, fotografie, video), komunikovat pomocí chatu a setkávat se tak s lidmi, se kterými by se uživatelé těchto portálů pravděpodobně nikdy nesetkali. po nocích dýchají zrychleně. 

Bojíte se mluvit se svými dětmi o sexu? Ony třeba ne. Přes telefon, tablet či počítač mohou i s cizími lidmi provozovat „sexting“. Buďte opatrní v tom, koho si vaše dítě vezme do postýlky. 

Co to ten sexting Slovo sexting je složeninou dvou slov – sex a textování. Sexting je elektronické zasílání textových zpráv, fotografií či videí se sexuálním obsahem. Může být dobrovolné (konsensuální), ale také nedobrovolné (nekonsensuální) vlastně je? Jedná se o zasílání zpráv, fotografií či videí se sexuální tématikou. Dříve se k tomu přímo nabízela aplikace Snapchat, v dnešní době erotické komunikaci nahrává spíše populární Instagram. Možná si říkáte, že vaše dítě, které ještě ani nemá věk na sexuální aktivity, tohle nedělá. Ale co když ano? 

průzkumu z roku 2017 vyplývá, že téměř každé čtvrté dítě zasílá erotické zprávy někomu přes internet. Může to být kamarád, přítel, ale i sexuální predátor, který se schovává za fotkou vrstevníka. Závažnější variantou může být zasílání sexuálních fotografií. V tom případě se dítě vystavuje potencionálnímu vydírání. 

Nevinná zábava a okamžiky vzrušení se tak mohou během chvíle proměnit v nebezpečnou hru. Na kočku a myš, na sexuálního predátora a dětskou oběť. 

Mluvit o intimních věcech může být nepříjemné jak pro rodiče, tak i pro děti. Přesto je důležité dětem vysvětlit, že v chování na internetu existují hranice. K příjemnější komunikaci ohledně nebezpečí na netu může dopomoci příručka Internetem bezpečně. Bližší informace týkající se sextingu naleznete v Knihovně O2 Chytré školy

zjistěte více na stránce výuka Čepice