Logo chytré školy

Catcalling zažilo 71 procent žen jako děti a dospívající. V ulicích i na internetu

Úlisné pohledy, pískání i slovní obtěžování. Proti tomu se rozhodla bojoval belgická police, která vyrazila do ulic krotit takzvané catcallery. Důvod je jasný. Podle výzkumu zažila polovina žen osahávání na ulici. Co dělat, když se potkáte s catcallingem online?
Catcalling zažilo 71 procent žen jako děti a dospívající. V ulicích i na internetu

Normálně oblečená mladá žena se prochází ulicemi nočního belgického města Lutych. Od ostatních ji liší ochrana, kterou zajišťují tři kolegové. Operace nazvaná Policejní návnada má jasný cíl – potlačit slovní obtěžování žen na veřejnosti. Takzvaný catcalling.  

Belgická policistka čelila sexistickým poznámkám a hulákání pokaždé, kdy vyrazila do akce, informoval web čt24.cz. Když se někdo dopustí catcallingu, policie zasáhne a většinu případů řeší domluvou. Někteří hulváti ale dostali od prokuratury pokuty.  

Se sexuálními, výhružnými nebo posměšnými poznámkami se setkávají i české ženy a dívky.  „Obtěžování se ve veřejném prostoru děje velmi často, v Česku s ním má zkušenosti tři čtvrtiny žen. A obtěžování způsobuje to, že se ženy bojí chodit večer po ulicích, vyhýbají se některým místům, dle průzkumů uzpůsobují svoje oblečení tomu, aby se vyhnuly obtěžování,“ uvedla v ČT zakladatelka organizace Konsent Johanna Nejedlová. 

Šokující čísla potvrdil i výzkum aktivistické skupiny Hollaback! A Cornellovy univerzity, upozornil refresher.cz. Podle něj totiž až 71 procent žen zažilo pouliční obtěžování poprvé ve věku 11 až 17 let. A více než polovina žen byla dokonce na ulici osahávána.  

Kde si dávat pozor a jak postupovat? 

Na pozoru se tak musí mít i mladší z nás. Se sexistickými poznámkami, pískáním, nadávkami nebo výhružkami se můžou děti setkat nejen v českých městech, ale i na dovolených a v online světě. O prázdninách se v zahraničí mohou mladí setkat s poznámkami tamních obyvatel, kteří mají pocit, že si to na turisty mohou dovolit.  

Online prostor ke komentářům na vzhled vyloženě vybízí. Ať už v podobě bodyshamingu, o kterém si můžete přečíst v článku, nebo právě úlisných sexuálně orientovaných poznámkách.  

Jak postupovat, když vaše dítě kontaktuje catcaller?  

V první řadě je důležité si s dítětem promluvit o tom, že se s tímto chováním může setkat. Je důležité také zdůraznit, aby se nebálo nebo nestydělo někomu o catcallingu povědět a svěřit se.  

Portál cyberpurify.cz také radí, aby děti samy nebo za pomoci rodičů nevhodné komentáře vyfotily. Jedině tak mohou catcalleři nést zodpovědnost za své činy. Podle portálu může dítě nebo dospělý pak tyto fotografie s nevhodnými texty i jménem uživatele sdílet na sociálních sítích, aby si ostatní dali pozor na danou osobu. Zároveň se tak problematika dostane do podvědomí lidí a možná to vystraší ostatní catcallery.  

Dalším krokem může být samozřejmě ignorování uživatele, což je pravděpodobně nejjednodušším řeším. Rázným a vhodným krokem ji pak zablokování uživatele, což většina sociálních sítí nabízí.  

Více informací o bezpečném seznamování na internetu i o tom, jak mluvit s dětmi o online bezpečí najdete, v knihovně témat v O2 Chytré škole.  

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz  

zjistěte více na stránce výuka Čepice