Logo chytré školy

Jedno dítě, dva profily. Jaká je odvrácená strana „private“ instagramových účtů?

Jedno dítě, dva profily. Jaká je odvrácená strana „private“ instagramových účtů?

Sledování vtipných videí a zvířátek. Sdílené fotky přírody, kamarádů, snídaní a kočky. Málo sledujících a jen známé tváře. Myslíte si, že máte instagramový profil svého dítěte pod kontrolou? Možná to tak má jen vypadat. Co když má vaše dcera nebo syn ještě jeden soukromý účet, o kterém nevíte?

Na takzvané „private”(soukromé) účty láká mladé uživatele aplikace Instagram Instagram je sociální síť pro sdílení fotografií a videí, které lze přímo v aplikaci upravovat pomocí řady filtrů. Aplikaci lze využít i pro živé vysílání nebo pro chatování. Platformu vlastní společnost Facebook. a jedná se o sekundární účet, který si většinou dítko nastaví jako soukromý. Co to znamená? Dítě si samo koriguje, kdo ho může sledovat a komu se naopak zobrazí jen prázdná stránka. Je tak možné, že si při volné chvíli vaše ratolest založila například @private_petule_ profil, kam přidává fotky, ke kterým nemusíte mít oprávněný přístup. 

A to už zavání problémem. Vidina tajného profilu, o kterém ví jen vyvolení a nepodléhá tak dospěláckým pravidlům, zní pro mladé vyloženě lákavě. Může to být samozřejmě jen nevinná zábava a dítě na soukromý účet nepřidá nic nepatřičného. Ale co když ano. Můžete si hodit mincí.  

Privátní účty mohou obsahovat eroticky orientované fotografie, které děti pod příslibem ochrany soukromého účtu publikují. Nebo mohou provozovat  sexting Slovo sexting je složeninou dvou slov – sex a textování. Sexting je elektronické zasílání textových zpráv, fotografií či videí se sexuálním obsahem. Může být dobrovolné (konsensuální), ale také nedobrovolné (nekonsensuální)  s neznámými lidmi s líbivými fotkami. Nebo mohou sledovat jiné profily, které sdílí nevhodný obsah. Pomyslná záštita „private“ jednoduše dodává větší pocit anonymity. 

Stejně jako u jiných potencionálních internetových hrozeb i v tomto případě platí jednoduché pravidlo. Mluvte. Povídejte si s dětmi o možných rizicích, ptejte se na jejich online aktivity, důkladně je se zájmem poslouchejte a odpovídejte na jejich otázky. O tom, jak mluvit s dětmi o online bezpečí, poradí Knihovna témat O2 Chytré školy.

zjistěte více na stránce výuka Čepice