Logo chytré školy

Mobilní aplikace, co vás pěkně oškubou

Propašovat škodlivou aplikaci do Obchodu Play nebo App Storu není zrovna snadné. A tak si podvodníci vymysleli nový trik, jak nás připravovat o peníze. Je hodně zákeřný.
Mobilní aplikace, co vás pěkně oškubou

Základní pravidlo, které má zajistit, abyste si do svého telefonu nestáhli škodlivou (třeba špehovací) aplikaci, zní: Instalujte si aplikace pouze z oficiálních obchodů. A je to pravda – jak Apple, tak i Google nové aplikace před jejich vystavením v Obchodě Play nebo App Storu důkladně kontrolují na výskyt škodlivého kódu. S jedním typem „škodlivých“ aplikací si ale taková kontrola neporadí – na první pohled na nich totiž není nic závadného.

Zadarmo drahé

Tento zvláštní druh škodlivých aplikací staví na naší nepozornosti a také zvědavosti. Jedná se totiž o aplikace, které sice dělají to, co slibují – třeba upravují fotky, mění obrázky na pozadí obrazovky atd. – ale účtují si za to nehorázně vysoké měsíční poplatky – třeba i v tisících korun. 

Tyto aplikace se označují jako fleeceware a jsou zpravidla nabízeny k vyzkoušení zdarma. Po pár dnech si ale začnou účtovat velké poplatky – s čímž ale uživatel během jejich instalace souhlasil (protože detailně nestudoval cenu takové jednoduché aplikace). Než se podaří předplatné aplikace zrušit, stojí to stovky až tisíce korun. A proč se používá onačení fleeceware? Protože jedním z významů anglického slovesa „fleece“ je „oškubat“ nebo „ošidit“.

Nenechte se napálit

Apple i Google se snaží fleeceware ze svých obchodů vymýtit, ale určitě vám doporučujeme mít se u neznámých aplikací na pozoru. Zde je několik tipů, jak se předraženým aplikacím vyhnout:

  • Omezte experimenty – Obrovská nabídka aplikací v Obchodě Play a App Storu je velmi lákavá, ale věřte, že aplikace, které za něco stojí, už mají tisíce hodnocení uživatelů a jsou tedy do značné míry prověřené.
  • Studujte popisky – Aplikace v oficiálních obchodech nemohou svoji cenu nijak skrývat. Prostudujte si ceny předplatného, ať nejste zbytečně překvapeni.
  • Pozor na bezplatné zkušební verze – Placené aplikace běžně nabízejí možnost bezplatného vyzkoušení. Platí ale výše uvedené pravidlo – ohlídejte si, kolik budete po uplynutí zkušební doby platit.
  • Běžné aplikace jsou zdarma – V obchodech v iOS i Androidu najdete tisíce opravdu bezplatných aplikací. Neplaťte tedy zbytečně za různé editory fotek nebo pozadí – vždy najdete kvalitní bezplatnou alternativu.
  • Varujte ostatní – Pokud se chcete spoléhat na hodnocení aplikací od ostatních uživatelů, měli byste se také zapojit. Když v obchodě odhalíte podvodnou aplikaci, napište svůj názor do hodnocení – pomůžete tím ostatním.

Naše mobily jsou lákavým cílem podvodníků, a proto se vyplatí být na pozoru. Hrozbou je například špehovací software a bezpečné nejsou ani veřejné Wi-Fi sítě. Další tipy,  jak se chránit před podvodníky, se dočtete v knihovně O2 Chytré školy.

Autor: Radek Kubeš, Tým Bezpečně v síti.cz

zjistěte více na stránce výuka Čepice