Logo Nadace O2

Na Vánoce by se měly balit dárky, ne děti. Nadace O2 varuje před online hrozbami

Na Vánoce by se měly balit dárky, ne děti. Nadace O2 varuje před online hrozbami

Ani o Vánocích si nedávají online predátoři pauzu a dětem hrozí na internetu celá řada potencionálních rizik. Nadace O2 tak znovu vyzývá rodiče, aby byli ostražití a neodkládali své děti k telefonům nebo tabletům. Podle průzkumu z loňského prosince totiž více jak polovina rodičů má jen přibližný přehled o tom, co dítě na internetu dělá. A přitom si každé druhé dítě píše s někým cizím.

Mnoho dětí dostává právě na Vánoce svůj první mobilní telefon. Kvůli volnu také děti tráví více času na internetu i sociálních sítích, kde je mohou snadno oslovit neznámí lidé. A každé druhé dítě jim odpoví," vysvětlil David Daneš, ředitel marketingové komunikace O2, podle kterého mohou prázdnin využít například sexuální predátoři. "Na Vánoce by se měly balit dárky, ne děti. V předvánočním čase proto přicházíme s kampaní, která má rodiče varovat před online hrozbami," dodal Daneš.  

„V dnešní moderní době tráví děti svůj volný čas v online světě. Ve své internetové bublině. Můžou se volně pohybovat na sociálních sítích, různých nevhodných platformách nebo i on-line seznamkách. Rodič často netuší, jaká rizika a nebezpečí na internetu dítěti hrozí,“ řekla manažerka Nadace O2 Dominika Herdová. Tomu odpovídá i nový průzkum, který společnost O2 uskutečnila se společností Ipsos.  

Přes šedesát procent rodičů nezná všechna rizika 

Dle výsledku loňského průzkumu má 54 procent rodičů jen přibližný přehled, jak jejich děti tráví čas na internetu. Polovina dotazovaných také přiznala, že na téma internetových nástrah se s dětmi bavila jen párkrát.  

Vánoční prázdniny lákají děti do internetového prostředí, ve kterém mohou narazit na celou řadu rizik. A není možné znát všechny hrozby, které se v online světě rychle mění a berou na sebe různé podoby. Přes šedesát procent rodičů přiznalo, že sice některá rizika znají, ale určitě ne všechna. 

 

Tráví vaše dítě o vánočních prázdninách volný čas na internetu nebo sociálních sítích? Není vyloučené, že se tam někdy může potkat třeba se sexuálním predátorem. „Chceme, aby rodiče věděli, co se na internetu a sítích odehrává. Naším největší vánoční přání je, aby byly děti v online prostoru v bezpečí,“ dodal Daneš. 

V loňském roce společnost O2 uvedla vánoční kampaň, která vychází z klasických vánočních koled, které si můžete pustit na platformě YouTube.

 

Stejně jako v loňském roce chce Nadace O2 upozornit širokou veřejnost na potenciální riziko online seznamování, kdy se za obrázkem mladého dětského uživatele může skrývat někdo úplně cizí. 

Zajímá vás toto téma? Více se dozvíte v záložce Chraňte děti v síti, kde najdete videa z filmu V síti, ukázková videa, na co si dávat pozor i rozhovory s herečkami z dokumentu V síti. Zdá se vám, že co se týče technologií někdy za svým potomkem pokulháváte? Pak pro vás máme jeden tip. Vyzkoušejte si naši Akademii pro rodiče s O2 Guru, kde na vás čekají krátká zábavná a naučná videa o online světě i technologiích. 

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz   

zjistěte více na stránce výuka Čepice