Logo Nadace O2

Nové jméno i budoucnost. Facebook představil futuristický virtuální svět

Nové jméno i budoucnost. Facebook představil futuristický virtuální svět

Meta. Tak zní nový název společnosti Facebook, která pod sebou sdružuje nejznámější sociální sítě Sociální sítě je označení pro informační sítě (poskytované internetovými portály), které umožňují vytvářet virtuální společenství. Uživatelé mohou sdílet např. své osobní informace (osobní údaje, fotografie, video), komunikovat pomocí chatu a setkávat se tak s lidmi, se kterými by se uživatelé těchto portálů pravděpodobně nikdy nesetkali. Facebook, Instagram či Messenger. Kromě toho však nově přejmenovaná Meta zastřešuje i platformu pro virtuální realitu Horizont. A právě tam se nyní upírá zrak firmy. Do budoucnosti, kde se bude vše odehrávat online. Práce, hry, randění i večírky ve virtuální realitě. Jak bude vypadat svět našich dětí a vnoučat?   

Nové jméno společnosti představil na konferenci Connect 2021 spoluzakladatel a výkonný ředitel podniku Mark Zuckerberg. Co vedlo k změně všeobecně známého jména?

Youtube, Announcing Horizon Home | Oculus Quest Platform

Nasadit brýle a vzhůru do virtuálního světa 

Jak tedy název Meta vznikl? Podle Zuckerberga má nové jméno odkazovat na Metaverzum, na kterém společnost usilovně pracuje. Metaverzum je virtuální svět, kde se budou lidé potkávat, chodit na procházky, bavit se nebo hrát hry. Pokud jste se svými dětmi koukali na Ready: Player One, myslím, že vám myšlenku Metaverzu nemusím vysvětlovat.   

Každopádně platforma Metaverzum má být nástupce mobilního internetu i sociálních sítí, díky které můžete dělat věci, které v normálním světě nejsou reálně. Nové možnosti si však žádají i nové technologie. Abyste si mohli plně užít virtuálního světa, budete potřebovat brýle pro virtuální realitu Oculus Quest, které také spadají pod společnost Meta.  

Jak to bude fungovat? Nasadíte si brýle a potkáte se s přáteli v online vesmíru. Naše děti či vnoučata tak možná už nebudou chodit na víno a posezení s přáteli do restaurace. Ne, to by nebylo moderní. Budou pěkně doma s brýlemi na očích a sociální život bude jen ve virtuální realitě.    

Shrnuto podtrženo. Metaverzum je nevyhnutelná budoucnost, ale jak blízká ještě není zcela jasné. Určitě je to ale zlomový okamžik pro budoucnost virtuální reality, sociálních sítí i obyčejných lidských životů. Pokud se chcete dozvědět více o tom, jak funguje virtuální realita či jaké je její využití, v knihovně témat Chytré školy se dozvíte více.  

Sbohem a šáteček. Facebook odchází, kupředu se rve nová vize 

Zuckerberg dle svých slov chtěl pro firmu název, který vystihuje ambice i klíčovou myšlenku společnosti. Spoluzakladatel Facebooku se tak chce změnou názvu distancovat od oblasti sociálních platforem a připomenout, že společnost vždy především chtěla prostřednictvím technologií propojovat lidi.  

Některá média upozorňují, že změna jména přišla zrovna ve chvíli, kdy společnost čelí kritice ze strany regulačních orgánů. Facebooku byla vyčítána především neschopnost čelit nenávistnému obsahu i sdíleným dezinformacím.  

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz

Zdroje:
https://tech.fb.com/connect-2021-our-vision-for-the-metaverse/

zjistěte více na stránce výuka Čepice