Logo Nadace O2

Psala dcera Ježíškovi? A víte, kdo psal jí?

Psala dcera Ježíškovi? A víte, kdo psal jí?

Mít vlastní telefon. Toto přání se v dopisech pro Ježíška opakuje čím dál častěji. Dnes už běžný společník dospělých může poskytnout dětem zábavu, inspiraci i bezpečí. Pokud tedy víte, jak děti ve světě technologií a internetu ochránit. A není to jednoduché, protože každé druhé dítě přiznalo, že si píše s cizími lidmi. 

I přes veškeré výhody, které telefon dětským uživatelům nabízí, může internet skrývat mnoho hrozeb. Například podle výzkumu , na kterém spolupracovala společnost O2, si téměř polovina dotazovaných dětí píše s cizími lidmi. Přinášíme vám proto tři tipy, jak můžete předejít nebezpečným situacím, do kterých se může dítě kvůli internetu dostat. 

Aplikace mohou hlídat čas strávený online 

Na internetu můžete najít mnoho aplikací pro rodičovskou kontrolu, které v různé cenové relaci nabízí užitečné služby. Díky „appce“ můžete například nastavit denní limity pro čas strávený online nebo filtrovat závadný obsah.

Každá aplikace nabízí různé funkce. Proto je důležité si téma nejprve důkladně pročíst, a poté vybrat pro vás tu nejlepší variantu. Doporučována je například aplikace Qustodio, NetNanny nebo Kaspersky Safe Kids. Rodičovská aplikace vám pomůže s dohledem nad užíváním prvního telefonu. 

Povídejte si s dětmi o online světě 

Přestože se tato rada může zdát jasná, je účinná. Mluvte se svými dětmi. Povídejte si o trendech, ptejte se, co na telefonu dělají a koho na sociálních sítích sledují. Zajímejte se o online svět a neodsuzujte ho. Konverzace upevňuje vztah a vzájemnou důvěru. Proto kdyby se dítěti na internetu dělo něco špatného, svěří se vám. 

Adventní pohoda je k povídání ideální. Můžete třeba nadhodit téma o sociálních platformách, když budete zdobit cukroví. Nebo se zeptat, co teď letí mezi mladými, když jdete na procházku. Nebojte se dětí ptát na vše, co vás zajímá. I ony se pak mohou bez studu zeptat, co naopak zajímá je. A důvěra se prohloubí.  

Buďte v obraze, co se kolem vás děje 

Samozřejmě ne vždy si dětí chtějí o internetovém a technologickém světě povídat. Často si své online prostředí chrání a nechtějí se o zážitky, postřehy nebo novinky dělit. V tomto ohledu pomáhá rodičům knihovna témat O2 Chytré školy, na které můžou najít odborné rady, tipy i zajímavá témata z prostředí technologií i online prostoru. 

Telefon od Ježíška dokáže vykouzlit úsměv na tváři. Jen je důležité si pamatovat, že mobilní zařízení zároveň otvírá dveře do online světa, který nemusí být k dětem přátelský. Je důležité, aby děti i jejich rodiče znali online hrozby. V době prázdnin, kdy mají děti volno, se mohou příležitosti chytnout i potencionální sexuální predátoři. Chraňte proto děti v síti.

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz 

zjistěte více na stránce výuka Čepice