Logo chytré školy

Slíbí rychlé zbohatnutí, ale přitom ukradnou i statisíce. Krypto podvodníci lákají na Bitcoiny

Slíbí rychlé zbohatnutí, ale přitom ukradnou i statisíce. Krypto podvodníci lákají na Bitcoiny

Vydělejte si snadno a rychle! Stačí jen správně investovat – nejlépe do kryptoměn! Zní vám to podvědomě? Pokud ano, měli byste zbystřit, protože jste se možná setkali s podvodem, který by mohl z vašeho konta vysát nemalé peníze. Krypto podvodníci řádí na internetu i sociálních sítích. A kradou ve velkém. 

Kryptoměna je v dnešní době často skloňovaným slovem, ale co to vlastně je? Za tímto názvem se skrývá digitální virtuální měna či elektronické peníze, které ke své výrobě i platebním transakcím používají síť počítačů. Mezi nejznámější kryptoměny se řadí například Bitcoin, Ethereum či Litecoin. Ale nejdůležitějším a zároveň nejnebezpečnějším faktem je, že kryptoměny existují pouze jako zápisy v paměti počítače. Nejsou hmatatelné. A to usnadňuje podvodníkům práci.  

Podle portálu tn.cz evidovali kriminalisté na Vysočině jen za prosinec roku 2021 a leden 2022 více než dvacet lidí, kteří v bitcoinových podvodech přišli i o stovky tisíc korun. Příkladem kyber podvodu může být muž z Olomoucka, který na stejný trik naletěl hned dvakrát.  

V hlavní roli program pro vzdálený přístup 

Podvod spočíval v tom, že si muž dle instrukcí nainstaloval do počítače program pro vzdálený přístup, informoval idnes.cz. To umožnilo podvodníkovi ovládat počítač na dálku i dostat se okradenému do internetového bankovnictví. V loňském roce tak muž přišel o více než tři sta tisíc korun. To stejné se opakovalo i na začátku roku 2022, kdy zmizelo muži 170 tisíc korun, uvedl idnes.cz.  

A jak k podvodům dochází a čemu se vyvarovat? Oběti povětšinou uvádějí, že na internetu či sociálních sítích našly inzerát či reklamu, která je vybízela k investování do kryptoměn. Poté se s nimi spojil „odborník“, který jim nadiktoval kroky, které vedly k nainstalování vzdáleného přístupu. Dalším příkladem může být žena, která se obrátila na trutnovskou policii poté, co jí podvodník pomocí tohoto triku ukradl z účtu v internetovém bankovnictví více než půl milionu korun, uvedl portál novinykraje.cz.   

A takové případy nejsou bohužel ničím výjimečným. Novinky.cz zmiňují i případ šedesátileté ženy, která přišla téměř o 1,3 milionu korun. Také kvůli tomu, že si instalovala program pro vzdálený přístup, který jednoduše otvírá dveře kyber podvodníkům. 

Je proto nesmírně důležité si dávat pozor, s kým v online prostoru komunikujete. Přes emailovou komunikaci dokonce i telefon nedokážete poznat, jestli se jedná o odborníka na investování či podvodníka. Nástrah a různých triků je na internetu spousta. Více o tom, jak si chránit peníze na internetu můžete vidět ve videu nebo si informace přečíst v záložce Internetové bankovnictví v ohrožení v knihovně O2 Chytré školy.   

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz  

zjistěte více na stránce výuka Čepice