Logo chytré školy

Tvrdší kontrola obsahu na internetu: EU zpřísňuje pravidla

Na nových pravidlech pro obsah na internetu i sociálních sítích se po dlouhé debatě dohodli vyjednavači členských zemí EU a Evropského parlamentu. Technologické firmy by dle nich měly více dohlížet na obsah na svých platformách. Za porušení pravidel jim hrozí pokuty v řádech miliard.
Tvrdší kontrola obsahu na internetu: EU zpřísňuje pravidla

Rychlejší odstraňování nenávistných projevů na síti, menší sdílení škodlivých dezinformací i válečné propagandy nebo zamezení prodávání padělků. Nejen toto jsou cíle Aktu o digitálních službách (The Digital Services Act – DSA), který je součástí strategie evropské komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové. Cílem je tak omezit sílu technologických gigantů.  

Tadá! Máme dohodu DSA: Akt o digitálních službách zajistí, že to, co je nelegální v offline světe, bude nelegální i v tom online,“ napsala po 16hodinovém jednání na svůj Twitter Vestagerová. Přelomovou dohodu ještě musí oficiálně schválit Evropský parlament a státy EU, ale to je už považováno jen za formalitu.  

Akt o digitálních službách donutí velké technologické firmy (jako například Meta nebo Google) účinněji kontrolovat obsah na svých platformách. Budou muset také analyzovat rizika a přijímat opatření vedoucí k zmírňování těchto potenciálních nebezpečí. V případě společnosti Meta se tak bude muset zpřísnit dozor nad příspěvky na Facebooku, Messengeru nebo Instagramu.  

Jednání byla velmi náročná, ale jsem ráda, že jsme nakonec našli kompromis, díky kterému se internet stane bezpečnějším místem,“ řekla dle idnes.cz k zásadním změnám česká stínová zpravodajka a místopředsedkyně Evropského parlamentu, Dita Charanzová. 

Za porušení miliardy 

Vysoké pokuty by měly donutit technologické lídry k dodržování nových pravidel. Za porušení hrozí dle DSA provozovatelům online platforem pokuta až šest procent z jejich celosvětového obratu. Zdá se vám to málo? Pokud by například již zmiňovaná společnost Meta nová pravidla stanovená Aktem o digitálních službách porušila, mohlo by ji to stát více než 157 miliard korun, uvádí ČTK.  

Zatím není úplně jasné, jak se EU podaří dohodu zrealizovat a donutit tak technologické firmy k větší kontrole obsahu. Ale je to jistě krok správným směrem k bezpečnějším i méně nenávistným sociálním sítím. Zajímáte se o online bezpečnost? Více informací o ní se dočtete v O2 Chytré škole. 

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz

zjistěte více na stránce výuka Čepice