Logo chytré školy

Učitelka šířila dezinformace. Naučte děti rozpoznávat fake news od pravdy.

Deset procent českých pedagogů má tendence věřit dezinformacím a konspiracím. Příkladem může být aktuální kauza učitelky, která žákům tvrdila, že v ukrajinském Kyjevě se žádné boje nedějí. Naučte své děti rozeznávat fake news, můžou na ně narazit v online i offline světě.
Učitelka šířila dezinformace. Naučte děti rozpoznávat fake news od pravdy.

Českým mediálním prostorem rezonuje kauza učitelky základní školy v Praze 6, která osmákům předkládala lživé informace šířené ruskou propagandou. Na nahrávce, kterou pořídili studenti osmé třídy, učitelka tvrdí, že v ukrajinském Kyjevě k žádným bojům nedochází.  

I přes snahy studentů argumentovat, vyučující na své pravdě trvala a předávané informace považovala je za zcela pravdivé. Poté, co na případ upozornily Seznam zprávy, jednala ředitelka pražské školy rychle a ženě znemožnila dále učit.  

Tato událost však nebyla výjimečná, irozhlas.cz již informoval, že Česká školní inspekce eviduje čtyři stížnosti na učitele, kteří měli invazi na Ukrajinu před studenty podporovat nebo schvalovat.  

Je možné, že sami učitelé nerozeznali dezinformace. Podle výzkumu Český učitel ve světě médií, který financovala společnost O2, totiž více jak 10 procent pedagogů posuzuje pravdivost předložených informací špatně. Věří nepravému obsahu, dezinformacím, konspiracím a hoaxům.  

Naučte proto děti kritickému myšlení a vysvětlete jim, že ne všechno, co slyší nebo vidí napsané je pravdivé. Můžete si třeba společně pustit videa na téma hoaxů a dezinformací. Více informací na toto téma naleznete v knihovně témat O2 Chytré školy.  

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz

zjistěte více na stránce výuka Čepice