Logo chytré školy

Virální soud s Johny Deppem a Amber heard zaplnil internet. Pozor na manipulaci

Prostřednictvím moderních technologií víme, co se děje na opačné straně planety. V reálném čase můžeme sledovat třeba koncert nebo vyhlášení voleb v jiné části světa. Na sociálních sítích se nyní šíří videa ze soudní síně, kde svůj spor řešili známí herci Johnny Depp a Amber Heard. Jen krátké výseky videí mohou ale vést k manipulaci.
Virální soud s Johny Deppem a Amber heard zaplnil internet. Pozor na manipulaci

Jakákoliv událost, která zajímá velkou skupinu lidí, je pro sociální sítě Sociální sítě je označení pro informační sítě (poskytované internetovými portály), které umožňují vytvářet virtuální společenství. Uživatelé mohou sdílet např. své osobní informace (osobní údaje, fotografie, video), komunikovat pomocí chatu a setkávat se tak s lidmi, se kterými by se uživatelé těchto portálů pravděpodobně nikdy nesetkali. a obecně internet lákavá. Čím více zvědavých lidí, tím větší návštěvnost, zhlednutí nebo sdílení. Proto se často na sociálních sítích setkáme jen s těmi nejzajímavějšími výřezy fotek nebo videí, které ať úmyslně nebo neúmyslně mohou vést k manipulaci.  

Medializovanou a velmi sledovanou událostí se stal i soud známých herců Johnnyho Deppa a Amber Heard. Především na Instagramu a TikToku se uživatelé mohli setkat s krátkými videi ze soudní síně, která často zesměšňovala jednu nebo druhou stranu procesu.  

Důležité je také připomenout, že moderní technologie nabízí například i možnost takzvaného deepfake, která dokáže zmanipulovat video tak, že na něm je vidět tvář i hlas známé osobnosti na cizí osobě. V minulosti bylo komplikované v přímém přenosu upravovat videa, která byla zárukou pravdivých informací. Dnešní doba je však jiná. Vždy je dobré si proto informace a fakta ověřovat z více zdrojů a nevěřit všemu, co je na internetu a sociálních sítích.   

Populární parodií se stala třeba věta Amber Heard „My dog stepped on a bee“ (v překladu můj pes stoupl na včelu), kterou lidé na sociálních sítích napasovali na rýmující se další známé věty. Přestože se tato vtipná videa nemusí zdát nebezpečná, mohou být minimálně zavádějící. Chtě nechtě na nás videa působí a můžeme jejich prostřednictvím získat zavádějící předsudky.  

Vtipná, smutná, veselá nebo absurdní videa jsou tím největším lákadlem právě kvůli tomu, že přenáší jasnou emoci. Na tom samozřejmě není nic špatného, jen je důležité brát videa i fotografie na sociálních sítích s určitým nadhledem. Nevyvozovat z nich předsudky nebo závěry. Zajímá vás více téma manipulace a propagandy? I o tom se dozvíte více na stránkách O2 Chytré školy.

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz 

zjistěte více na stránce výuka Čepice