Logo Nadace O2

Cítila dotyk mezi stehny. Upskirting zažívají ženy v metru i tramvajích

Sexuální obtěžování nabírá v teplých letních dnech novou formu. S takzvaným upskirtingem, tedy focením intimních míst bez souhlasu, se setkávají ženy v prostředcích veřejné dopravy. Případem může, který natáčel pod sukněmi žen, se zabývá pražská policie.
Cítila dotyk mezi stehny. Upskirting zažívají ženy v metru i tramvajích

V teplých dnech je pro ženy a dívky pohodlné nosit šaty nebo sukně. Toho ale mohou využít nezvaní hosté, kteří strčí svůj telefon ženám pod oblečení a udělají fotku nebo video. Případem muže, který takzvaný upskirting praktikuje v pražské veřejné dopravě, se nyní zabývá policie. Mnohdy si ale oběti tohoto sexuálního obtěžování nevšimnou.  

Na sociálních sítích na tento problém upozornila influencerka Aneta Chroustová, která upskirting zažila na vlastní kůži, když vystupovala po eskalátorech z metra. „Poslední tři schody před tím, než jsem vystoupila, jsem ucítila, že se mě něco dotklo mezi stehny. Okamžitě jsem se otočila a zjistila jsem, že muž, který byl předtím dva metry za mnou, je teď patnáct centimetrů ode mě a v ruce svírá mobil,“ řekla pro Seznam Zprávy.  

Policejní mluvčí Jan Daněk dle Seznam Zpráv napsal, že ženy se nemají bát policii v těchto případech kontaktovat. Doporučuje také se proti tomuto chování ohradit. „Je na místě vyzvat pachatele, aby s tím přestal,“ popsal.    

Výraz upskirting se tak řadí vedle takzvaného catcallingu ke slovíčkům pojmů sexuálního obtěžování, na které je důležité upozorňovat.  

Moderní technologie přináší do lidských životů mnoho dobrého, ale bohužel můžou být i zneužity. Například právě pro zmiňovaný upskirting. Téměř každý moderní telefon má kvalitní kameru, čehož sexuálně motivovaní predátoři využívají. A nejen v online světě. 

Pokud se fotografie dostanou na internet, je téměř nemožné je zcela vymazat. Všechna online data se v internetovém světě šíří velmi rychle. Dle policie může být výroba a následné rozesílání fotografií a videí se sexuální tématikou i trestné.  

Dávejte si proto pozor na lidi ve svém okolí, kteří mohou využít chvilky nepozornosti a vyfotit intimní partie. Více informací nejen o online obtěžování najdete v záložce Sonda do duše stalkerů O2 Chytré školy.  

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz  

zjistěte více na stránce výuka Čepice