Logo Nadace O2

Květen je měsíc lásky. Jak se bezpečně seznámit online?

První máj je lásky čas, a nejen hrdliččin hlas může ku lásce zvát. Na online seznamkách můžete totiž narazit nejen na svou přízněnou duši, ale třeba i na lháře nebo podvodníka. Přinášíme vám proto tipy, jak na online seznamování chytře a hlavně bezpečně.
Květen je měsíc lásky. Jak se bezpečně seznámit online?

První květen je neodmyslitelně spjat s láskou, zamilovaností a romantikou. Pokud si chcete najít někoho na polibek pod rozkvetlou třešní a přemýšlíte nad online seznamkami, neměli byste zapomínat na určitou dávku obezřetnosti. Internet je anonymní, i za hezky vypadající fotkou a milými slovy se může skrývat potenciální nebezpečí.  

Bezpečné seznamování v kostce 

  1. Cizí člověk je cizí on-line i na ulici. A stejně tak může být i nebezpečný. V online prostoru možná ještě víc, protože ho přímo nevidíte
  2. Může lhát a vydávat se za někoho jiného. Stejně jako vy. 
  3. Chcete mít aspoň malou jistotu? Průběžně svou novou známost testujte. Ptejte se například opakovaně na detaily. Ty se při lhaní špatně pamatují. 
  4. Citlivé a osobní informace (bydliště, práce, příjmy, vztahy) si nechte pro sebe. 
  5. Erotické fotky a videa na internet nepatří. Nikdy. Riskujete i u toho, koho dobře znáte, natož jde-li o někoho, koho jste nikdy nepotkali. 
  6. Plánujete kafe? Společnou akci? Nebo dokonce rande? Sejděte se na veřejném místě plném lidí. Kdyby se situace vymkla kontrole, budete mít větší šanci na bezpečný odchod. 
  7. Vezměte si garde. Ideálně někoho zkušenějšího. A o schůzce řeknete předem někomu blízkému. 

Na online seznamkách můžete potkat nové partnery či přátele, ale vždy je nutné dbát na své vlastní bezpečí. Přestože se může zdát, že seznamování se týká spíše puberťáků a dospělých, je důležité toto téma probrat i s mladšími dětmi. Podívejte se společně třeba na naučná a zajímavá videa v kapitole Chraňte děti v síti, například i s herečkami z dokumentu V síti. 

Více o tématu online seznamek se dočtete v knihovně témat O2 Chytré školy.  

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz

zjistěte více na stránce výuka Čepice