Logo chytré školy

Neodkládejte děti ve dnech volna k internetu. Můžete zabránit závislosti i kyberšikaně

Neodkládejte děti ve dnech volna k internetu. Můžete zabránit závislosti i kyberšikaně

Vánoce, Velikonoce, státní svátky a prodloužené víkendy. Prostě všemožné prázdniny. Volné dny přímo svádějí k relaxaci, výletům ale i k takzvanému „nicnedělání“. Pro vaše děti to ale znamená spíše možnost strávit celý den na internetu. Jak zabránit tomu, aby volno netrávily jen u mobilů, počítačů a tabletů?

Loňský rok byl navíc v mnohém jiný. Rodiče i děti se kvůli distanční výuce a případnému homeoffice naplno ponořili do online prostředí. Internet tak otevřel své brány a vtáhl nás do svého rychlého digitálního světa.

Ale nebylo by fajn si od moderních technologií alespoň trochu odpočinout? Jak získat balanc mezi onlinem a realitou? A především, jak chránit své potomky před nástrahami internetu? 

1. Režim jako ve školní dny

I když dny volna svádějí k přetahování večerky, trvejte na jejím dodržování. Doporučuje se chodit spát a vstávat zhruba ve stejnou dobu každý den a dbát na dostatek spánku. U dětí to platí dvojnásob. 

2. Elektronika mimo pokojíček

Vykažte na noc elektroniku z pokojíčku. Modré světlo displejů mate náš přirozený spánkový rytmus a narušuje proces usínání.

3. Nastavte limity

Domluvte se s dítětem předem, za jakých podmínek může telefon, tablet, počítač nebo herní konzoli používat, a stanovte, kolik času denně na nich může trávit. Obzvlášť v případě nových zařízení je často těžké posoudit, nakolik je dítě na technice závislé a nakolik ho jen baví nový neokoukaný přístroj. 

Neuškodí zavést nebo určit takzvané „no mobile“ zóny. Mobilní telefony nepatří k večeři, stejně jako jídlo nepatří k počítači s rozehranou hrou.

4. Mějte přehled

Zákazy nemají cenu. Pokud bude chtít vaše dítě technologie používat, cestu si vždycky najde. Raději mu k nim přístup v rozumné míře umožněte, ale kontrolujte, co na síti dělá, jaké stránky navštěvuje a s kým je v kontaktu. 

Doporučujeme aplikace jako Family Link (Google), Screen Time (Apple) a jim podobné. Ty vám umožní sledovat, kolik času dítě na telefonu tráví a jaké aplikace při tom využívá. Dokonce vám dovolí nevhodné aplikace zakázat nebo na dálku zamknout mobil.   

Nezapomeňte i na to, že děti se mohou v online světě lehce stát obětí sextingu a kyberšikany.


O různých formách nátlaku na internetu i kyberšikaně se dočtete v Knihovně témat na portále O2 Chytrá škola. Mnoho užitečných rad získáte také v rámci našeho projektu Nejsem lovná spojeného s osvětou k dokumentárnímu filmu V SÍTI. Na tento snímek se můžete podívat i v naší O2 Videotéce.

zjistěte více na stránce výuka Čepice