Logo Nadace O2

Oslavte Velikonoce bez telefonu. Více si užijete jídlo i společnost, tvrdí studie

Svátky jara již klepou na dveře a přípravy na Velikonoce jsou v plném proudu. Kromě velkého úklidu domova byste si možná i se svými dětmi měli uklidit i ve své hlavě. Podle průzkumů lidé začínají kvůli telefonům ztrácet kritické myšlení i schopnost udržet pozornost.
Oslavte Velikonoce bez telefonu. Více si užijete jídlo i společnost, tvrdí studie

Velikonoce, státní svátky nebo prázdniny svádí k nicnedělání. A to v dnešní době často znamená bezmyšlenkovitě projíždět sociální sítě. Nekonečný proud fotek a videí mnohdy zabaví uživatele telefonu i na několik hodin.  

Studie psychologa Ryana Dwyera například ukázala, že skupina vytvořená kamarády a rodinou si užila jídlo a společně strávený čas více než druhá skupina s položenými telefony na stole. Podle Dwyera uživatelé telefonu, kteří často unikají do virtuálního světa, zapomínají na realitu kolem sebe. Pořádně nevnímají jídlo, rodinu ani sociální vztahy.  

Chytré telefony své uživatele odtrhávají od skutečnosti natolik, že se někteří při jejich užívání ani nevšimnou, kde jsou nebo co prožívají. 

Portál flowee.cz zmiňuje i výsledky studie psycholožky Anne Mangerové, která uskutečnila svůj výzkum na více než sedmi desítkách studentů. Ty výzkumníci rozdělili do dvou skupin, kteří si měli přečíst stejný text. Polovina skupiny četla texty na papíře a ta druhá jako PDF na monitoru. Dle výsledku studie text lépe pochopila skupina žáků, kteří měli k dispozici papírovou formu. 

Přílišné využívání telefonů může mít negativní vliv na psychické zdraví uživatelů, lidé se mohou stát na internetu závislými. Je proto důležité si stanovit normu, která by udržovala trávení času online a offline v rovnováze. Telefony totiž nabízí i mnoho dobrého. Dokáží propojovat lidi napříč světem, uživatelé na internetu můžou najít inspirující videa nebo třeba vzdělávací hry.  

Využijte proto volných dnů, které Velikonoce nabízí, a vymyslete se svými dětmi zábavu v reálném světě. Můžete barvit vajíčka, plést pomlázku nebo zkusit upéct beránka.  

Jak poznat, jestli jste vy nebo vaše dítě na telefonech závislí? Více o příznacích závislosti a zdraví v kyberprostoru se dočtete v knihovně témat O2 Chytré školy. Prostřednictvím kvízu se také dozvíte více o takzvaných kyber nemocech.  

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz

zjistěte více na stránce výuka Čepice