Logo Nadace O2

Youtuber Ladislav Sinai čelí nařčení ze sexuálního nátlaku. Chce vyhledat odbornou pomoc, ale nevhodné zprávy prý nezletilým neposílal

Youtuber Ladislav Sinai čelí nařčení ze sexuálního nátlaku. Chce vyhledat odbornou pomoc, ale nevhodné zprávy prý nezletilým neposílal

Snímky nevhodných konverzací, které měl psát dívkám známý moderátor a podcaster Ladislav Sinai, se v neděli 9. ledna objevily na sociálních sítích. Podle neověřených informací měl youtuber erotické zprávy posílat nezletilým a vyvíjet na ně sexuální nátlak.  

Podle portálu novinky.cz měl Sinai nabízet dívkám ve věku od třinácti do šestnácti let sexuální praktiky, například anální sex. Konverzace zatím nebyly ověřeny a youtuber sexuální kontakt s nezletilými popírá.   

Podle vyjádření youtubera na svém instagramovém účtu konverzace obsahovaly soukromé, intimní zprávy, které byly často vytrženy z kontextu a v několika případech zfalšovány. „Přestože je naprostá většina konverzací několik let stará a často myšlena s nadsázkou, neomlouvá to, jak jsem se v minulosti v některých případech v mém vztahu k dívkám zachoval,“ napsal Sinai s tím, že jeho chování je a bylo nepřijatelné.  

Vícero dívek zveřejnilo na sociálních sítích komunikaci s youtuberem. Jedné z nich Sinai údajně napsal: „Ale vypadáš pěkně zlobivě, to by se asi tatínkovi nelíbilo, jak zlobíš, aby ti nedal na zadek. Máš ráda anál?“ uvedl portál irozhlas.cz, podle kterého mělo být některým z dívek v té době méně jak 15 let.  

To ale Sinai popírá. „Odmítám jakékoliv nařčení z toho, že jsem vědomě komunikoval nebo měl jakýkoliv sexuální kontakt s underage osobami,“ napsal na svém Instagramu.  

Sexting, tedy psaní erotických zpráv, je v moderní technologické době poměrně populární trend, který by se však měl vyskytovat pouze mezi dospělými. V případě youtubera byly tyto zprávy nevyžádané, přesto se však stává, že sexting Slovo sexting je složeninou dvou slov – sex a textování. Sexting je elektronické zasílání textových zpráv, fotografií či videí se sexuálním obsahem. Může být dobrovolné (konsensuální), ale také nedobrovolné (nekonsensuální) dobrovolně provozují i nezletilé děti. Pro zábavu či pocit adrenalinu. Co je to konkrétně sexting Slovo sexting je složeninou dvou slov – sex a textování. Sexting je elektronické zasílání textových zpráv, fotografií či videí se sexuálním obsahem. Může být dobrovolné (konsensuální), ale také nedobrovolné (nekonsensuální) a jaké při něm hrozí nebezpečí můžete nalézt v knihovně O2 Chytré školy.  

Sexting? Chvilková zábava, která může zničit život 

Kauza je i názorným příkladem toho, že nevhodné fotografie či zprávy se z internetového prostředí nikdy neztratí a mohou vyplavat na povrch i po několika letech. Je proto důležité dětem i mladistvým připomenou a zdůraznit, že i jen chvilková zábava v podobě sextingu může mít negativní dopad v jejich budoucnosti.  

Jednoduchá poučka pro všechny uživatele internetu a sociálních sítí je, chovejte se stejně jako v reálném offline světě. Názorně můžete dětem vysvětlit, že pokud by se s nikým cizím nebavily na ulici o intimních věcech, neměly by tak dělat ani na internetu.    

To stejné platí i pro fotografie, protože sexting Slovo sexting je složeninou dvou slov – sex a textování. Sexting je elektronické zasílání textových zpráv, fotografií či videí se sexuálním obsahem. Může být dobrovolné (konsensuální), ale také nedobrovolné (nekonsensuální) není jen o zprávách, ale i sdílených fotkách. Rozvěsily by děti na ulici svá intimní “selfiečka”? Ne? Tak jim musíte zdůraznit, že tak nemohou činit ani v online prostoru. Sdílení sexuálních fotek může vést od kyberšikany Kyberšikana je šikanování jiné osoby (např. ubližování, ztrapňování, obtěžování, ohrožování, zastrašování apod.) s využitím internetu, mobilních telefonů či jiných informačních a komunikačních technologií. rání. Už se tak stalo? Jak postupovat při zneužití intimních fotek, naleznete v záložce sexting pod zákonem

 

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz   

Foto: cover https://www.youtube.com/watch?v=YB68YvLU53Q

 

zjistěte více na stránce výuka Čepice