Logo chytré školy

Deep fake videa mohla ovlivnit konflikt na Ukrajině. Hlavy států v nich vyzvaly k složení zbraní

Sociální sítě umožňují zajímavým obrázkům a videím proletět celý svět. Příkladem může být deep fake video ukrajinského prezidenta Volodomyra Zelenskyho, které mohlo v březnu 2022 kdekoho zmást. Zelensky ve falešném videu vyzývá Ukrajince, aby složili zbraně. Mohou videa na internetu změnit průběh války?
Deep fake videa mohla ovlivnit konflikt na Ukrajině. Hlavy států v nich vyzvaly k složení zbraní

Kromě kybernetické války, kterou Rusku vyhlásila skupina Anonymous, je dalším krokem hackerů na obou stranách konfliktu i zapojení deep fake technologií. Falešné upravené fotografie či videa mohou zaměňovat hlasy, části obličeje, a dokonce i celou tvář. Deep fake jsou zjednodušeně manipulované fotografie, videa či zvuky, které se tváří jako opravdové. Konkrétně v případě videí dojde k nahrazení osoby, či jejím částem, někým jiným.  

Aktuálním příkladem deep fake může být video prezidenta Volodomyra Zelenského, který na falešném záznamu vyzývá Ukrajince ke složení zbraní.  Nejproblematičtější na deep fake videích je, že působí opravdově a reálně. Mnozí tak mohli být zmatení ze vzkazu Zelenského, který však rychle video vyvrátil.  

Pokud by takové video bylo udělané profesionálně a bylo by publikováno dříve, když ještě Rusové úspěšně postupovali na Kyjev, mohlo vyvolat v lidech nejistotu a zmatek,“ citoval portál seznamzprávy.cz Samuela Bendetta, odborníka na ruské obranné technologie. 

Hackeři, kteří se přiklání na stranu Ukrajiny, již také využili deep fake technologií a vytvořili video s falešným ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ten naopak vyzval ruské vojáky, aby odhodili zbraně a vrátili se domů.

Nenatáčet, nesdílet. Můžete prozradit informace 

Válka na Ukrajině je prvním konfliktem, který mohou lidé z celého světa sledovat online. V živém vysílání. Na Instagramu, Facebooku, Twitter nebo TikToku. Lidé sdíleli videa vojenských konvojů, vybavení vojáků nebo například rozestavění obránců ukrajinských měst. Proto se po sociálních sítích začaly šířit výzvy, aby lidé přestali tyto fotografie a videa sdílet.  

Příspěvky by totiž mohly prozradit strategii a plány stran konfliktu. Propojenost, kterou internet nabízí, se tak může stát takovým špionážním nástrojem a kukátkem za bojovou linii.  

Moderní technologie a sociální sítě Sociální sítě je označení pro informační sítě (poskytované internetovými portály), které umožňují vytvářet virtuální společenství. Uživatelé mohou sdílet např. své osobní informace (osobní údaje, fotografie, video), komunikovat pomocí chatu a setkávat se tak s lidmi, se kterými by se uživatelé těchto portálů pravděpodobně nikdy nesetkali. nám tak předvádějí, jak velký mají vliv. Zaujalo vás téma deep fake? Nechcete naletět tvůrcům falešných videí? Jak rozeznat deep fake? Přečtěte si záložku Fake news, deepfake a hoaxy v knihovně témat O2 Chytré školy.

 

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz

Volodymyr Zelenskyj | Foto: Ukrainian Presidential Press Service | Zdroj: Reuters   

zjistěte více na stránce výuka Čepice