Logo chytré školy

Lidé v Norsku spatřili na obloze Santu i se soby. Letěl ve výšce 4 kilometrů, věříte tomu?

Lidé v Norsku spatřili na obloze Santu i se soby. Letěl ve výšce 4  kilometrů, věříte tomu?

Asi každého dospělého člověka v první moment napadne, že titulek tohoto článku značí dezinformaci či lež. A je tomu skutečně tak. Nikdo letícího Santu Klause se spřežením ve čtyřech tisících metrech neviděl. Ale někdy je skutečně těžké rozeznat fake news od prověřených informací. Zkuste si náš kvíz Ověřte, nevěřte a nenechte se napálit falešnými zprávami. Právě totiž vstupujeme do období, které k jejich vzniku přímo vybízí. 

Téma Vánoc bývá často zneužito podvodnými články, které v sobě skrývají dezinformace, polopravdy či lži. V uplynulých letech tak například kolovala „pravdivá a ověřená“ informace o tom, že někde v Německu či Francii zakázali kvůli migrantům vystavovat na vánočních trzích betlém. V tomto případě však chyběla konkrétní místa, takže si čtenář nemohl pořádně ověřit, jestli to je lež či pravda, informoval deník.cz. Pro lidi tak bylo těžké tento fake news odhalit. 

Evropská unie zakázala Vánoce, letos jsou poslední 

Letos v prosinci například putovala po internetu poplašná zpráva, že Evropská unie chce zakázat Vánoce. A některé titulky článků byly přinejmenším zavádějící, například online médium Aha! napsalo: „A je to tady! EVROPSKÁ KOMISE ZAKÁZALA VÁNOCE“. Název článku zní děsivě, ale skutečnost je přeci jen někde jinde.  

Interní dokument pro zaměstnance Evropské komise totiž měl varovat před užíváním slovního spojení „Veselé Vánoce“, protože každý Evropan nemusí být křesťan. Interní příručka proto doporučovala přát „Hezké svátky“, informoval portál lidovky.cz. Po mediální smršti, která se po uniknutí příručky rozhořela a ke které se například vyjádřil i papež František, eurokomisařka Helena Dalliová svůj dokument stáhla.  

Přesto některé zprávy uváděly zákaz Vánoc jako definitivní výsledek a děsily své čtenáře údernými titulky. Některé články dokonce neuváděli stažení dokumentu, takže text naznačoval, že Evropská unie Vánoce již zakázala. Je proto důležité si informace, které vyvolávají silné emoce, ověřit z několika zdrojů. 

S ověřováním zpráv také pomůže aplikace Verifee, kterou vyvíjí tři studenti ve spolupráci s Centrem pro umělou inteligenci Dataclair.ai ve společnosti O2. Matyáš Boháček, Michal Bravanský a Filip Trhlík právě za pomoci umělé inteligence vytváří nástroj, který bude schopný ohodnotit, jak moc je text důvěryhodný. Nová analytická aplikace by měla být zdarma ke stažení v polovině příštího roku. 

I ověřování faktů může být zábava 

Máte pocit, že dnes už nemůžete věřit ničemu? Dezinformační weby se neustále zdokonalují a dříve rozpoznatelné falešné zprávy dnes není jednoduché odhalit. Proto připravil informační web Bezpečně v síti.cz záložku Odhalte fake news, kde můžete otestovat své znalosti a dočíst se další zajímavé podrobnosti. 

Je důležité upozorňovat i děti, že ne všechny informace na internetu jsou pravdivé. Zkuste si přes vánoční svátky udělat rodinnou soutěž, kdo bude mít nejvíce správných odpovědí v kvízu Ověřte, nevěřte, který je zaměřen na dezinformace a fake news. Kdo se vyzná v džungli polopravd a kdo se naopak ztratí v záplavě falešných zpráv? Své znalosti můžete otestovat i v kvízu zaměřeném na svět médií. Detailnější informace ohledně dezinformací, hoaxů či fake news můžete nalézt v knihovně témat O2 Chytré školy.  

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz 

zjistěte více na stránce výuka Čepice